Rita Ora i përgjigjet pyetjes nëse do të këndojë shqip në festivalin e Cyrihut

2 Maj, 2019 - 1:04 pm

Ylli i pop muzikës botërore, këngëtarja me rrënjë shqiptare, Rita Ora do të paraqitet në festivalin e parë zviceran i cili i kushtohet ekskluzivisht adhuruesve të këngës shqiptare. “Alba Festival” mbahet në fundjavën e fundit të qershorit në Cyrih. Dhe, siç shkruajnë mediat zvicerane, që tash spekulohet nëse ajo do të këndojë me atë rast ndonjë këngë në gjuhën shqipe ose jo.

“Alba Festival” është i pari i këtij lloji në Zvicër e më gjerë. Ai ka vënë vetes synimin që të bëhet festivali më i madh shqiptar në Evropë, transmeton albinfo.ch. Dhe për të merituar një titull të tillë, aty është ftuar veç tjerash njëri ndër yjet më të mëdhenj të pop muzikës botërore, Rita Ora. Prandaj, nuk duket e tepruar ajo që shkruan blick se “Rita Ora do të “kallë” shqiptarët e Zvicrës”.

Më tutje mediet zvicerane duke prezantuar mysafiren e ardhshme, shkruajnë se Rita Ora është e lindur në Prishtinë ndërsa prindërit e saj kanë emigruar në Londër, kur ajo ishte vetëm një vjeçe. Por ajo është gjithmonë e vetëdijshme prej nga vjen, transmeton albinfo.ch. “Prindërit e mi më kanë mësuar që të jem krenare me rrënjët e mia”, e thekson ajo gjithmonë në intervistat e saj. Kështu, për angazhimin e saj në favor të vendit të prejardhjes, Kosova që nga viti 2015 e ka emëruar atë ambasadore nderi”.

Por, a do të këndojë ajo shqip ne këtë festival?`, kësaj pyetjeje të “20min.ch” ajo i është përgjigjur: “Këtë mund ta zbuloni, nëse do të vini në spektakël”.

Krahas Rita Orës, në “Alba festival” do të paraqiten edhe yje të muzikës së popullarizuar nga Kosova dhe Shqipëria si: Ledri Vula, Elvana Gjata dhe Dhurata Dora. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme