Ryan Reynolds është inspiruar nga vajzat e tij që të flasë hapur për shëndetin mendor

7 Qershor, 2021 - 10:30 am

Aktori Ryan Reynolds është inspiruar nga vajzat e tij të deklarohet publikisht për shëndetin mendor.

Ylli 44-vjeçar i kinematografisëm së fundmi e postoi një mesazh në Instagramin e tij për ta shënuar Muajin e Shëndetit Mendor, dhe me këtë rast deklaroi se ishin tri vajzat e tij, James, Inez dhe Betty, të cilat i ka me bashkëshorten Blake Livley, ato që e kanë inspiruar të flasë hapur për problemet e tij me ankthin.

“Një prej arsyeve pse kam vendosur të flas për këtë problem është ngase i kam tri vajza të vogla në shtëpi, dhe është pjesë e punës sime si prind të jem shembulli i tyre për çdo sjellje, t’iu tregoj atyre si është të jesh i pikëlluar, në ankth apo edhe i zemëruar. Pra t’iu tregojë se ka hapësirë për të gjitha këto ndjenja. Në familjen ku jam rritur, në fakt asnjëherë nuk i kam mësuar këto gjëra, dhe kjo nuk nënkupton se prindërit e mi na kanë neglizhuar, por ata i takonin një gjenerate tjetër ku nuk ishte normale të flitej me fëmijët për këto ndjenja”, kishte shkruar aktori në mesazhin e tij.

Reynolds po ashtu thotë se është i vendosur t’i largojë të gjitha stigmat rreth shëndetit mendor, në mënyrë që sa më shumë njetëz të ndihen të sigurt të flasin për çështjet dhe problemet e tyre.

“Po mundohem ta krijojë një hapësirë të sigurt ku njerëzit mund të flasin për shëndetin mendor. E di që kur unë kam qenë në gjendjen më të keqe të mundshme si pasojë e ankthit, ishte ngase ndihesha i vetmuar në atë që po e ndjeja. Prandaj mendoj se kur njerëzit flasin për problemet e tyre, në njëfarë mënyrë shlirohen vet dhe i ndihmojnë edhe të tjerët të ndihen njësojë”, ka përfunduar Reynolds.

Ylli i filmave “Deadpool” shpreson se duke folur për eksperiencat e tij, do t’i ndihmojë edhe të tjerët që janë në të njëjtën pozitë sikurse ai. / Koha.net / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme