Emiratet e Bashkuara Arabe i japin fund censurës së publikimeve kinematografike

Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan të se nuk do të censurojnë më filmat e lëshuar në kinema.

Kjo është përpjekja e fundit e vendit për të rritur vëmendjen si një qendër liberale tërheqëse për të huajt.

Në vend të prerjes së skenave të ndjeshme, Autoriteti Rregullator i Medias së Emirateve do të prezantojë një kategori të re të moshës 21+ për shikuesit, shkruan Abcnews, transmeton Klankosova.tv.

“Filmat do të shfaqen në kinema sipas versionit të tyre ndërkombëtar”, tha autoriteti në një postim në Tëitter.

Censorët në Emiratet e Bashkuara Arabe, si kudo në Lindjen e Mesme, kanë hequr prej kohësh skena në publikimet kinematografike që tregojnë lakuriqësi, homoseksualitet, seks dhe përmbajtje të tjera që konsiderohen të papërshtatshme./KultPlus.com