Dështimi i shembjes së një ndërtese në Dallas kthehet në atraksion për qytetarët

Shembja e një ndërtese në Dallas të Teksasit nuk ka shkuar siç ishte planifikuar. Dështimi madje bëri që ndërtesa të kthehej në atraksion për qytetarët.

Objekti ishte mbushur me eksplozivë të dielën në mëngjes, por një pjesë e ndërtesës 11 katëshe nuk u shemb duke mbetur vetëm e lakuar.

“Ndërtesa ra në mënyrën si ishte supozuar. Ndodhi që të ndalej pikërisht aty”, ka thënë Josh Stevens, menaxher në një kompani për demolime.

Videoja e shembjes u bë virale dhe njerëzit nisën ta quanin “Ndërtesa e shtrirë e Dallasit”, shkruan “NYTimes”, transmeton Koha.net.

Pjesa e mbetur e objektit është kthyer në atraksion të vendit duke nxitur turistët të shkrepin fotografi sikurse të objektit të famshëm të Pisas në Itali.

Tashmë ka shumë banorë në Dallas që duan që ndërtesa të mbetet e tillë. Madje aty ka nisur një peticion online për të ruajtur objektin si të tillë dhe për ta futur në UNESCO. / KultPlus.com

Filmi “Triumph”, me detaje nga ndeshja Serbi-Shqipëri shfaqet në Dallas dhe Berlin

Filmi i cili i kushtohet Kombëtares Shqiptare të Futbollit pas shfaqjes në Festivalin e Filmit në Varshavë, po vazhdon rrugëtimin e tij. Filmi, më 3 mars do të shfaqet në Dallas, për të vazhduar si pjesë e Festivalit Ndërkombëtarë të Filmit për Futboll në Berlin, ku do të shfaqet më 24 mars, shkruan KultPlus.

Ky film, me regji të Kreshnik Jonuzi dhe Luftar Von Rama, sjellë histori të ndryshme duke prekur aspektet kulturore, politike dhe historike, prapa lojës së futbollit në mes të Shqipërisë dhe Serbisë në vitin 2014.

“Projekti nisi me ndeshjen kundër Portugalisë. Bashkë regjisori Luftar Von Rama dhe unë pamë një mundësi të mirë për të treguar historinë e lojtarëve shqiptarë që u kthyen dhe donin të paraqitnin diçka të bashkuar. Kur incidenti i dronit ndodhi në Beograd, me të vërtetë e ktheu këtë në një histori globale do thosha, e pikërisht kjo na e dha mundësinë që të kishim një kulm dramatik në film”, pati treguar për KultPlus, Kreshnik Jonuzi.

“Filmi përmban elemente të ndryshme. Me ekipin tonë kemi qenë disa ditë para ndeshjes së Serbisë dhe Shqipërisë në Elbasan, kështu që, ka shumë momente personale para ndeshjes dhe para kualifikimit. Ekziston gjithashtu një kthim në storie siç janë historia shqiptare, lufta e Kosovës e po ashtu ka pjesë edhe të lojtarëve që jetojnë me familjet e tyre”, pati sqaruar tutje ai.
http://www.11-mm.de/index.php/de/
Në ‘Triumph’, bëjnë pjesë personazhe si Lorik Cana, Gianni DeBiasi, Paolo Tramezzanni, Shkëlzen Gashi, Blendi Fevziu, Dritan Shakohoxha, e të tjerë. Ndërsa siç njofton vetë regjisori për KultPlus, ky film dokumentar shumë shpejt pritet të shfaqet edhe në Kosovës. /KultPlus.com