‘Dashuritë e mëdha duke qeshur fillojnë, si dhe vetë komeditë’ (VIDEO)

E hëna është një fillim i mirë, e pse jo edhe me muzikë.

KultPlus si gjithmonë sjellë këngë të ndryshme edhe më të vjetra të cilat dëgjohen nga gjeneratat e ndryshme dhe secilit e secilës na dërgojnë nëpër momente e kujtime.

Këtë herë e sjellim Elsa Lilën dhe Pirro Çakon. Para shumë vitesh ata sollën në Shqipëri këngën ‘Diferenca je ti’, në kuadër të Festivalit të TVSH-së. Kënga nuk ishte në garë por u pëlqye shumë nga publiku.

Dy artistët e njohur dhe me karrierën e tyre të begatshme kanë bashkuar forcat për një bashkëpunim që i ka rezistuar kohës.

“Diferenca je ti” flet për dashuritë e mëdha, për jetën, për tragjeditë por gjithmonë më shumë për të mirat e jetës. / KultPlus.com

‘Vetëm një fjalë dhe ndalet loti, vetëm një fjalë dhe jeta rifillon’ (VIDEO)

Ka shumë këngë prej Elsa Lilës, por sonte do ta kujtojmë një në veçanti.

Këngëtarja shqiptare që veçohet për vokalin e saj dhe dhembshurinë e zërit, mes shumë këngëve tjera na ka dhuruar edhe hitin “Vetëm një fjalë”

Me këngën “Vetëm një fjalë” ajo e fitoi festivalin Kënga Magjike në vitin 1999, vite këto kur ajo ishte shumë aktive në gati të gjitha festivalet muzikore në Shqipëri.

Elsa ka lindur në Tiranë në vitin 1981 ndërsa këngët tjera nga ajo nuk mbesin pas “Vetëm një fjalë”. / KultPlus.com

Vetëm një fjalë dhe ndalet loti
vetëm një fjalë dhe jeta rifillon
doja të dija pse
një buzëqeshje nuk m’a falni dot

Elsa Lila shkrinë vargjet e Lasgush Poradecit në veprën e Mozart (VIDEO)

Këngëtarja e njohur shqiptare Elsa Lila që tash e shumë vite jeton në Itali, mbrëmë është rikthyer në skenën e Festivalit të RTSH-së, rikthim që është vlerësuar edhe nga vetë Elsa Lila, shkruan KultPlus.

Pranë moderatorit Adi Krasta, ajo ka treguar për projektet e saja të fundit, e cila për bazë ka muzikën e barokut, duke kombinuar më pas edhe vepra të periudhave të tjera, për ti gërshetuar këto vepra si të ishin një të vetme. Pikërisht duke u bazuar në këto kombinime, ajo mbrëmë ka bërë performancën e vargjeve të Lasgush Poradecit në veprën e Mozart, e cila është shoqëruar nga kuarteti i saj, për ta vlerësuar Elsën si instrumenti i pestë i këtij formati muzikor.

Elsa Lila është mirëpritur nga audienca për këtë ndërlidhje artistike që ka prezantuar në mbrëmjen e finales të Festivalit të RTSH-së. Video është realizuar nga Nazim Rashidi/ KultPlus.com

Jo vetёm Adelina Ismaili nё Festivalin e RTSH-sё, nё kёtё edicion do tё ngjiten shumё yje (FOTO)

Mё 21 dhjetor ёshtё mbrёmja e parё e Festivalit tё RTSH-sё nё Tiranё, ku prej aty do tё zgjidhet edhe fituesi i kёtij festivali qё do tё pёrfaqёsojё Shqipёrinё nё Eurovizion, shkruan KultPlus.

Tashmё ёshtё bёrё e ditur se nё kёtё edicion, si mysafire speciale ёshtё ftuar kёngёtarja kosovare Adelina Ismaili, por duket se nuk ёshtё vetёm kjo kёngёtare qё do tё ngjitet nё skёnёn e kёtij festivali.

Tashmё ёshtё bёrё e ditur se nё kёtё edicion janё ftuar edhe kёngёtarёt: Ricardo Cocciante, Aurela Gaçe, Alban Skenderaj, Elsa Lila dhe Elhaida Dani./KultPlus.com

Kur Edi Rama ndau çmime në “Këngën Magjike” (VIDEO/FOTO)

Edicionin e parë e nisi në vitin 1999. “Kënga Magjike”, një ndër festivalet më të mëdha të muzikës në trojet shqiptare, rriti shumë breza dhe popullarizoi shumë emra të këngëtarëve shqiptar të cilët tashmë po korrin suksese edhe ndërkombëtare.

Ky festival mirëpriti emra të shumtë si për të kënduar në atë skenë të madhe që sjellë emocion, ashtu edhe për të ndarë çmime. 2 çmime të dy edicioneve të ndryshme të “Kënga Magjike”, i ndau tashmë edhe kryeministri shqiptar Edi Rama.

Çmimin e parë të edicionit të parë të “Kënga Magjike”, e ndau kryeministri Rama, çmim ky që i takoi këngëtares Elsa Lila me këngën “Vetëm një fjalë”, shkruan KultPlus. Ndërsa çmimin e dytë kryeministri Edi Rama e ndau në vitin 2002, çmim ky që shkoi për Mira Koncin me këngë “E pathëna fjalë”.

Një çmim në vitin 2000 e pati ndarë edhe këngëtarja e madhe shqiptare Nexhmije Pagarusha, çmim ky që u takoi Irma dhe Eranda Libohova me këngën “Një mijë ëndrra”.

“Kënga Magjike” në vitin 2004 u pati mbajtur në Kosovës, në sallën 1 Tetori, ndërsa çmimin e parë e pati fituar Irma Libohova me këngën “Prapë tek ti do vijë”.

Sivjet ky festival festoi edicionin e 19-të, ku fituese doli të jetë Anxhela Peristeri me këngë “E çmendur”./ KultPlus.com