GKK sjellë ekspozitën personale të artistit Thomas Hirschhorn

Galeria Kombëtare e Kosovës të martën më 6 mars hapë ekspozitën e artistit Thomas Hirschhorn “PIXEL COLLAGES”, shkruan KultPlus.

Kjo ekspozitë është kuruar nga Dirk Snauwaert, ndërsa hapet me fillim nga ora 19:00.

Ekspozita personale ‘Pixel-Collages’ nga Thomas Hirschhorn, përfshin 5 kolazhe të mëdha, një përzgjedhje të gjerë të kolazheve të vogla, dhe materiale të referencave të prezantuara në një vitrine. Shfaqja e punëve të fundit të Hirschhorn në Kosovë sot, me imazhet konfrontuese dhe përballjen me teknikat e rrejshme dhe maskuese të mediave, është një deklaratë, e ngjashme me argumentet të cilat Hirschhorn i shfaqë në manifestot të cilat e shoqërojnë ‘Pixel-Collages’, më saktësisht në: ‘Pse është e rëndësishme – Sot – të tregojmë dhe shikojmë imazhe të trupave të shkatërruar të njerzve’

Vepra e Thomas Hirschhorn është ekspozuar në shumë muze, galeri dhe ekspozita në mesin e të cilave edhe Bienalja e Venedikut, Documenta11, Bienalja e 27-të e Sao Paolos, Trienale në Palais de Tokyo, Paris, Bienalja e 9-të e Shangait, Galeria Gladstone, Nju Jork, Manifesta 10 në San-Petersburg etj.

Thomas Hischhorn me secilën ekspozitë në muze, galeri dhe hapësira alternative, apo me vepra specifike në hapësira publike e vërteton përkushtimin e tij ndaj publikut jo-ekskluziv. Ai ka marrë shpërblime dhe çmime të ndryshme, në mesin e të cilave edhe: “Preis für Junge Schëeizer Kunst” (1999), “Prix Marcel Duchamp” (2000), “Rolandpreis für Kunst im öffentlichen Raum” (2003), “Joseph Beuys-Preis” (2004) dhe “Kurt Schëitters-Preis” (2011)./ KultPlus.com