Sarah Jessica Parker dënon akuzat mizogjeniste për serialin e famshëm

Aktorja e njohur Sarah Jessica Parker dënon akuzat mizogjeniste për serialin e njohur ”Sex and the City”.

Me sa duket, kur u njoftua seriali i ri me 10 episode, disa fansa nuk mund të mos shprehnin habinë se përse u rikthye ky serial pas gjithë këtyre viteve.

Kjo, sepse gjatë këtyre 20 viteve që kanë kaluar që nga transmetimi i parë, Parker dhe pjesa tjetër e zonjushave të ”Sex and the City” nuk janë më në moshë të re si dikur.

”Ka kaq shumë thashetheme mizogjene si kundërpërgjigje ndaj nesh, sa ato nuk duhej të ndodhnin kurrë”, tha A.Man për ”Vogue”.

”Por, kishte edhe shumë reagime pozitive dhe njerëz të cilët i bënin ‘share’ fotove të të ashtuquajturave ‘Vajzat e arta”, shtoi regjisori Michael Patrick King.

Seriali i ringjalljes, i cili do të shfaqet premierë në HBO Max muajin e ardhshëm, do të ndjekë Carrie (Parker), Miranda (Cynthia Nixon) dhe Charlotte (Kristin Davis) ndërsa ato eksplorojnë realitetin e ndërlikuar të jetës dhe miqësisë së tyre 30-vjeçare, tashmë në të 50-tat e tyre dhe realitetin akoma më të ndërlikuar”, thuhet në një njoftim për shtyp.

Anëtarët e mbetur të katërshes fillestare ku Kim Cattrall nuk është përfshirë në serial pas përplasjes me Parker në vitet e fundit, gjithashtu kanë shprehur pakënaqësi mes tyre.

Sidoqoftë, seritë pasuese do të korrigjojnë disa nga gabimet e serialit origjinal duke shtuar një pjesë të vogël me aktorë të rinj, përfshirë Sara Ramirez, Karen Pittman dhe Nicole Ari Parker, për të pasqyruar më mirë diversitetin e jetës reale të qytetit.

Gjithashtu në këtë serial do të jenë edhe ”veteranët” e “Sex and the City” si Chris Noth, Mario Cantone, David Eigenberg, Evan Handler dhe Willie Garson, i cili vdiq në shtator nga kanceri pankreatik. / KultPlus.com