Kalaja e Tiranës, trashëgimia historike si atraksioni më i ri turistik

Kryeqyteti tashmë ka një atraksion të ri kulturor, Kalanë e Tiranës. Të pyetur nga Agjencia Telegrafike Shqiptare banorë të Tiranës thanë se vendi ynë mund të konkurrojë me çdo shtet tjetër në botë me këtë trashëgimi historike.

“Ne kemi parë shumë vende të bukura edhe jashtë Shqipërisë, por i thashë gocës, ne mund të krahasohemi me çdo shtet tjetër me këtë bukuri. Ky vend me krijoi një nostalgji të bukur. Identiteti i Tiranës ka humbur ndër vite dhe vende si ky janë shumë të dobishme për të ruajtur historinë dhe kulturën e Tiranës”, tha një banore e Tiranës ndërsa vizitonte Kalanë e Tiranës.

Dy banore autoktone të Tiranës thanë se përjetuan emocione të veçanta ndërsa vizituan Kalanë e Tiranës, atraksionin kulturor më të ri në kryeqytet.

“Kalaja është shumë bukur, ne jemi tirons me origjinë. Ishte shumë kënaqësi ta vizitoje, kjo është hera e parë që vij. Më ka lënë një përshtypje të jashtëzakonshme, shumë të mirë. Çdo gjë është shumë origjinale, autoktone. I përgëzoj ata që e kanë ideuar dhe e kanë realizuar këtë projekt”, tha njëra prej tyre.

“Mua më pëlqeu shumë pjesa e qeramikës. Unë kam qenë zanatçie vetë. Punimet ishin shumë të bukura, me lule dhe dekorime të tjera vërtet të veçanta. Por edhe shumë gjëra të tjera shumë të mira, hapësira, por dhe shtëpia e ndërtuar aq bukur, më la një mbresë të bukur”, shtoi ajo.

“Unë kam luajtur në këtë zonë, ne banojmë këtu afër te Pazari i Ri, përjetova shumë kujtime, shumë nostalgji”.

Ndërkohë përfaqësuesi i një agjencie turistike tha se qytetarët largohen nga Kalaja e Tiranës me përshtypjet më të mira.

“Ne jemi një agjenci turesh, presim vizitorët e huaj, por dhe vendas. Ka pasur interes nga turistët e huaj, por besoj në verë kur të rriten temperaturat pritet të ketë më shumë vizitorë”, tha ai.

“Kalaja hapet rreth orës 8 të mëngjesit dhe qëndron hapur deri në mbrëmje vonë, kur largohen qytetarët. Ky është një atraksion modern. Turistët gjejnë diçka që nuk e presin kurrë. Kam parë që vizitorët bëjnë komente të mira”, përfundoi ai.

Kalaja e Tiranës, destinacioni më i ri i traditës dhe prodhimeve artizanale

Tirana është një qytet gjithnjë në ndryshim. Përshtypja që keni, sapo vendosni këmbët në kryeqytetin shqiptar, është se nuk ndalon asnjë moment: sheshe ndërtimi, vinça, ndërtesa të reja, ekspozita arti, tregje dhe një kalendar plot ngjarje, e bëjnë atë një qytet të gjallë, ku pavarësisht kompleksitetit të tij, është e vështirë të mërzitesh.

Kështu e nis shkrimin e saj gazetarja italiane, Francesca Masotti, të publikuar në blogun e saj “Letters from the Balkans”.

Çdo sezon sjell lajme të shkëlqyera në Tiranë, aq shumë sa që sa herë që e vizitoni nuk është kurrë i njëjtë me atë të mëparshmin. Tirana, në fakt, ndryshon vazhdimisht, gjithmonë ka një ndërtesë të re, një dhomë të re, ose një galeri të re që meriton një vizitë.

Këtë dimër ka një arsye tjetër për ta përfshirë atë në itinerarin tuaj të udhëtimit: hapjen e Kalasë së Tiranës, të familjes Toptani.

Kalaja është në pronësi të familjes Toptani, një nga familjet më të pasura në Shqipëri dhe zonën ballkanike, me origjinë nga qyteti i bukur i Krujës, e cila u zhvendos në Tiranë në shekullin e shtatëmbëdhjetë. Disa anëtarë të familjes prestigjioze, gjatë viteve të sundimit osman, u urdhëruan nga Perandoria për të qeverisur territoret e atëhershme otomane në tokën shqiptare.

Por, një nga anëtarët më të njohur të bërthamës familjare, poetit, artistit dhe aktivistit Murat Toptani, të cilit i është kushtuar rruga e bukur e këmbësorëve të Tiranës, ku gjendet Kalaja, ka luajtur një rol themelor në radhët e lëvizjes kombëtare të ringjalljes shqiptare kundër Perandorisë Osmane, e cila në vitin 1912 në Vlorë çoi në pavarësinë e Shqipërisë nga ajo perandori, pas rreth pesëqind viteve nën sundimin e saj.

E ndërtuar në afërsi të kalasë së vjetër të Justinianit, një nga mbetjet e pakta arkeologjike, ende i pranishëm në zemër të kryeqytetit shqiptar, Kalaja e Tiranës, pas restaurimit të kujdesshëm, ka hapur më në fund dyert e saj për publikun. Ky është një realitet i mrekullueshëm, në të cilën janë, ndër të tjera, restorante, galeri dhe dyqane për shitjen e produkteve tipike dhe artizanale lokale shqiptare. Ndër të tjera, restoranti “Luga e Argjendtë”, e kuzhinieres dhe blogeres së parë të ushqimeve Dhurata Thanasi, që nga Blloku do të transferohet këtu në fillim të vitit, galeria-kafe bashkëkohore Unuart Lounge, Cobo Wine Bar ku ju mund të shijoni verërat më prestigjioze të prodhuara në Çobo Kantina bodrum i Beratit, studio e porcelanit Seferi me krijimet e saj të bukur punuar me dorë, Subashi dyqan që shet vaj ulliri i prodhuar në Vorë, vetëm jashtë Tiranës, argjendaria Chicarti Silver, një dyqan i ri me çokollata italiane që bën kryevepra për shijuesit e çokollatës, galeritë e artit bashkëkohorë me veprat e artistëve të njohur shqiptarë dhe një hotel që do të lejojë vizitorët të qëndrojnë në qendër historike të Tiranës.

Për më tepër, gjatë vitit, në zonat e mrekullueshme dhe të mëdha te Kalaja, do të organizohen evenimente gastronomike, muzikë, ekspozita, valle tipike të Shqipërisë dhe gjithashtu komunitetet shqiptare që jetojnë përtej kufijve kombëtarë: mos humbisni javët e kushtuara traditës kosovare, malazeze, maqedonase dhe në fund arbëreshe. Ka shumë arsye për të shkuar dhe për të zbuluar këtë xhevahir të ri në zemër të Tiranës. /k.s/ /a.g/ KultPlus.com