Sërish anulohen karnavalet e Rio de Zhaneiros

Rio de Zhaneiro ka anuluar festivalin më të famshëm në botë të karnavaleve për të dytin vit radhazi për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Kryebashkiaku Eduardo Paes e njoftoi vendimin në rrjetet sociale, pas një takimi me përfaqësues të grupeve të karnavaleve.

Ai tha se ishte praktikisht e pamundur të mbaheshin karnavalet në rrugë duke ruajtur kufizimet e hyrjes dhe masat e tjera sanitare në festën për të cilën ishin regjistruar qindra grupe.

Sipas të dhënave zyrtare, më shumë se 22 milionë persona në Brazil janë infektuar me koronavirus.

Rreth 618 000 njerëz kanë vdekur në lidhje me Covid-19 në Brazil.

Vetëm SHBA ka regjistruar një numër më të madh të vdekjeve. / KultPlus.com

Traditat e karnavaleve në Zvicër

Karnavali është koha e vitit kur qytetarët e zakonshëm dalin nga rreshti.

Ndërsa Kreshma po afron, ata kanë një shans të mos iu binden rregullave shoqërore dhe të bëjnë zhurmë, të këndojnë, të hanë dhe të pinë në Zvicër.

Kur zhvillohen traditat e karnavaleve në Zvicër?

Duke filluar nga e mërkuara e Hirit dhe duke zgjatur deri në Pashkë, kalendari i krishterë kërkon një kohë të Kreshmës. Shumica e rajoneve të Zvicrës e kanë kultivuar këtë traditë.

Traditat e karnavaleve në Zvicër zhvillohen gjatë një periudhe një javore. Meqenëse e mërkura e Hirit është 40 ditë para Pashkëve (pa llogaritur të Dielën) dhe data e Pashkëve ndryshon, sezoni i karnavaleve është i ndryshëm çdo vit.

Si e festojnë karnavalin zviceranët?

Gjatë karnavalit, shumica e gjithçkaje lejohet – veçanërisht ngrënia e sheqerit dhe mishit, pirja e alkoolit dhe festimi. Zonat e nxehta të karnavaleve të Zvicrës kanë parada të hollësishme që shfaqin banda marshimi të maskuara. Ndërkohë, disa qytete të vogla kanë rituale më të veçanta.

Në kundërshtim me besimin popullor, rrënjët e traditave zvicerane të karnavaleve nuk bazohen në ritualet pagane për të ndjekur dimrin. (Megjithatë, ka tradita të shumta në Zvicër për të ndjekur dimrin.) Në vend të kësaj, karnavali i ka rrënjët në Krishterimin dhe sezonin e ardhshëm të Kreshmës.

Lucerni qëndroi katolik; karnavali mbeti një traditë e përvitshme. Në Bern, ku karnavali ishte zhdukur, tradita u kthye vetëm në 1982. /albinfo/ KultPlus.com

Karnavalet e Notting Hill këtë vit në mënyrë virtuale

Karnavalet Notting Hill është një nga ngjarjet më të mëdha në botë dhe më elektrizuese, në natyrë. Ndërsa bëhet dixhitale për vitin 2020, Lou Mensah reflekton në ndikimin e tij historik dhe politik.

Pas një seri sulmesh me motive racore ndaj banorëve të Indisë Perëndimore të zonës së Notting Hill në perëndim të Londrës në gusht 1958, aktivistja për të drejtat e njeriut Trinidadiane Claudia Jones vendosi të krijojë një takim të veçantë në një përpjekje për të unifikuar komunitetin.

I quajtur si “Karnavali i Karaibeve”, dhe i transmetuar në BBC, kjo ngjarje u mbajt gjatë janarit, në sallën e qytetit të Pancras. Jones, atëherë pak mund ta imagjinonte që më shumë se 60 vjet më vonë, kjo shprehje e solidaritetit të komunitetit do të rritej për t’u bërë festa më e madhe në rrugë në Evropë dhe një ngjarje që është bërë një gur themeli i kulturës britanike, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Mbajtur në bashkinë e qytetit të Shën Pancras në Janar 1959, Karnavali i Karaibeve mbolli farat për ahengun në rrugë që tani njihet si karnavali i Notting Hill.

Këtë vit, për t’i mbajtur njerëzit të mbrojtur nga pandemia, Karnavalet e Notting Hill (NHC) do të transmetohen online si një seri ngjarjesh që festojnë origjinën dhe shpirtin e saj. Ani pse njerëzit nuk mund të mblidhen ballë për ballë, është më jetike se kurrë kanalizimi i kësaj fryme.

Kuptimi i karnavalit

Për ambasadoren e Karnavaleve të Notting Hill (NHC), Fiona Compton, origjina e Karnavalit është revolucionare. Ata kthehen në shekullin e 17-të kur, ndërsa kolonizatorët evropianë mbanin topa maskaradash të Kreshmës, afrikanët e skllavëruar organizuan festimet e tyre. Por siç thekson Compton, këto ishin një formë e rebelimit.

“Brenda Karnavalit, ekziston një mision shpirtëror, një festë e lirisë. Procesioni është përfaqësimi i lirisë së lëvizjes që nuk e kemi pasur më parë”, thotë Fiona Compton

Ndikimi i saj muzikor

Artistikisht, ndikimi i karnavalit në muzikën britanike nuk mund të nënvlerësohet, përmes melodive kalypso dhe reggae që kanë qenë në thelb të saj. / KultPlus.com

Karnavalet dhe panagjyret e Gjilanit

Deri në mesin e viteve ‘60-të të shekullit të kaluar, në Gjilan organizohej karnavali i qytetit. Ky karnaval ka qenë i vetmi në Kosovë. Njerëzit më të moshuar se unë e mbajnë mend më mirë këtë ndodhi interesante, që sillte gjallëri festive në qytet.

Panagjyrat (panairet) janë organizuar dy herë brenda vitit. Një në fillim të pranverës kurse tjetri në përfundim të verës. Panagjyri ka qenë një lloj pazari (tregu) i madh ku vinin mallra të llojllojshme dhe njerëz apo shitës dhe blerës nga të katër anët. Qyteti bëhej edhe qendër e argëtimit, pasi që vinin hulaçkat (ringishpillat) dhe lojërat e ndryshme, përfshirë Murin e Vdekjes ku ekzibicionistët me motoçikleta krijonin spektakël. Edhe panairi u ndalua në fillim të viteve të ‘80-ta të shekullit të kaluar.

Sot askush nuk di të flas gjerësisht apo të tregoj si filluan dhe pse u ndaluan këto dy organizime që në fakt nuk ishin vetëm ndodhi pazari dhe argëtimi, por edhe ngjarje kulturore. Për këtë temë nuk ka asgjë në internet, pos kësaj fotografie e cila paraqet pamje të karnavalit. Kjo edhe për shkak se neve nuk na intereson asgjë nga e kaluara jonë.

Megjithatë, Gjilani (atëherë Gilani) ka qenë më shumë qytet seç është sot./ Telegrafi/ KulPlus.com

Karnavalet i japin jetë fundjavës në Berat

Nga Erjola Azizolli

Festa e karnavaleve ka mbushur me ngjyra fundjavën në qytetin e UNESCO-s.

Fëmijë të maskuar me maskat e personazheve të botës së tyre kanë emocionuar prindërit dhe qytetarët që i kanë ndjekur në një paradë të vërtetë. Aktiviteti është zhvilluar përgjatë pedonales së qytetit dhe është ndjekur me mjaftë interes nga qytetarët.

Karnavalet, kanë sjellë botën e maskuar të shumë personazheve, ndërkohë që fëmijët kanë sfiduar temperaturat e ulëta të së shtunës. Plotë ngjyra, energji dhe interpretime në një festë të vërtetë që ka zgjatur gjatë gjithë paradites. Fëmijët e talentuar kanë demonstruar dhe numra artistik, të cilët kanë qenë pjesë e një feste të vërtetë. Protagonistë kanë qenë fëmijët e të gjitha kopshteve publike dhe jo publike të qytetit, të cilët ishin përgatitur me mjaftë mjeshtëri nga stafi i edukatorëve, ndërkohë që nuk ka munguar dhe ndihma e dhënë prej prindërve.

Nën kryetarja e Bashkisë, Afize Skëndo, u shpreh se ky aktivitet i fëmijëve ishte pjesë e një programi që bashkia ka miratuar që në fillim të vitit për të pasur një jeta kulturore dhe artistike në qytet.

“Sot, ishte radha e fëmijëve që na mbushën qytetin me jetë. Aktiviteti bëri bashkë një sërë institucionesh dhe u arrit që jo vetëm të gëzonim fëmijët, por ti jepnim ngjyra qytetit”, tha nënkryetarja e bashkisë.

Aktivitete kulturore parashikohet që të ketë për çdo festë kalendarike sipas Skëndos me qëllim që ti jepet larmi qytetit veçanërisht në fundjavë, ku dhe pse në stinën e dimrit nuk mungojnë vizitorët. / KultPlus.com

Korça hapë sezonin turistik me paradën madhështore të Karnavaleve (FOTO)

Për të 11-in vit radhazi, Korça ka çelur sezonin turistik me Festivalin Ndërkombëtar të Karnavaleve.

Korça e njohur për Karnavalet e famshme, e ka shndërruar këtë traditë në një nga festat më të bujshme të qytetit.

Grupe korçare, por dhe të ardhur nga qytete të tjera e nga jashtë vendit pushtuan bulevardin e Korçës, duke parakaluar me madhështi në një paradë ku çdo pjesëmarrje shoqërohej me nga një fabul.

Personazhet e përrallave, ata mitik dhe të jetës reale sollën përmes paradave shumëngjyrëshe atmosferë fantastike që tërhoqi vëmendjen e turistëve vendas dhe të huaj.

28 grupe të përbërë kryesisht nga të rinjtë marshuan në rrugët e qytetit juglindor ku si çdo vit nuk munguan ballot me maska si dhe serenatat tradicionale korçare./ KultPlus.com