Kur nëna e Era Istrefit i këndonte Demaçit (VIDEO)

Syzana Tahirsylaj, dikur ishte një nga këngëtaret më të njohura për publikun kosovar, por karriera e saj muzikore u mbyll shpejtë, shkruan KultPlus.

Me talent, me zë të bukur, e me pamje skenike, por pa dëshirën e madhe për ta quar më tej rrugën e muzikës, këtë rrugë po e vazhdojnë sot me një sukses të jashtëzakonshëm vajzat e saj Nora dhe Era Istrefi.

Këngëtarja Syzana Tahirsylaj, dikur i këndonte edhe figurës së shquar shqiptare Adem Demaçit i cili vdiq dje pas një sëmundje të rëndë.

Kjo këngë kushtuar flakadanit të lirisë, Adem Demaçit, vjen e interpretuar për mrekulli nga Syzana.
KultPlus ju sjellë këngën së bashku me videoklip. /KultPlus.com

Këngë për Adem Demaçin (VIDEO)

Këngëtari Luan Zhegu në vitin 2016 i pati kushtuar një këngë tashmë të ndjerit Adem Demaçit.

KultPlus ju sjellë më poshtë tekstin dhe videon e këngës.

“Këngë për Adem Demaçin”

Thash tja nisi sot nje kengës, por nuk di nga tja filloj, o hej..
Pse nga malli mdixhet zemra. Fjal kto zemres ja kerkoj, o hej

Bjen sharkija e don tplasi, se xhdo trim osht yll trimnije,
por qaj burrë adem demaci, qenka mal me pas shqipnije, o hej
Bjen sharkija e don tplasi, se xhdo trim osht yll trimnije,
por qaj burrë adem demaci, qenka mal me pas shqipnije, o hej

Bon gajret Adem Demaci, se per ne dot jesh shqiptar,
pasha besen nuk ta vrasin, as kurkush kosoven mbar o hej

se nuk shterret ujt e drinit, nuk kafshohet çyqavica
kosovari sa doto lindi, thot unë jam azem galica, o hej

ti qe mbeti shkem nder male, e su sosesh 30 vjet, o hej
terë kosoven rininfales, e lirin le amanet, o hej

more formen e flamurit, yll i rrall per mbi shqiponj,
syrin prush e zemër guri, se thot birë nana kosovë, o hej

Bjen sharkija e don tplasi, se xhdo trim osht yll trimnije,
por qaj burrë Adem Demaçi, qenka mal me pas shqipnije, o hej

Bon gajret adem demaci, se per ne dot jesh shqiptar,
pasha besen nuk ta vrasin, as kurkush kosoven mbar o hej

se nuk shterret ujt e drinit, nuk kafshohet çyqavica
kosovari sa doto lindi, thot unë jam azem galica, o hej

se nuk shterret ujt e drinit, nuk kafshohet çyqavica
kosovari sa doto lindi, thot unë jam azem galica, o hej. / KultPlus.com