Prishtina organizon panairin më të madh për studime në universitetet më të mira në botë

Prishtina do të organizojë panairin më të madh për studime në universitetet më të mira në botë, shkruan KultPlus.

Nënkryetarja e Kryeqytetit, Donjeta Sahatçiu, ka bërë të ditur lajmin përmes një postimi në “Facebook”.

Ajo ka thënë se sa më shumë mundësi shkollimi, aq më tepër rini e përgatitur për Kosovën tonë.

“Ftoj vajzat e djemtë të interesuar për studime bachelor dhe master që të shfrytëzojnë mundësinë të takojnë përfaqësues nga shkollat më të mira vendore dhe të huaja dhe të marrin këshilla për përgatitje të aplikimeve në panairin më të madh të edukimit nga Wiseword Kosova. Ngjarja do të zhvillohet të hënën dhe të martën (3, 4 tetor) me fillim nga ora 10:00-19:00 në Hotel Sirius, Prishtinë.

Regjistrohuni, duke klikuar në këtë link, merreni pasaportën dhe listën e notave me vete për aplikim të shpejtë. /KultPlus.com

Panairi i parë kushtuar librit akademik dhe shkencor në Tiranë

Panairi i parë kushtuar librit akademik dhe shkencor zhvillohet sivjet, në kuadër të vitit të akademizmit shqiptar, shpallur në nderim të 50-vjetorit të themelimit të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, si nismë e përbashkët e saj dhe e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës.

Vendi i zhvillimit të këtij panairi do të alternohet: një vit në Tiranë e një vit në Prishtinë, me periodicitet të rregullt. Panairi organizohet nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë,  Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare e Librit dhe Leximit.

Panairi i parë do të hapet më 22 prill, që përkon me Ditën Botërore të Librit dhe të së Drejtës së Autorit dhe do të zgjasë deri më 24 prill 2022. Qëllimi i panairit është që të bëjë të njohura arritjet më cilësore në botimet akademike, shkencore dhe universitare në gjithë hapësirën shqiptare, duke synuar një prani përfaqësuese sa më të gjerë.

Krahasuar me letërsinë dhe artet, nga vetë natyra e tij, libri akademik dhe shkencor e ka më të vështirë rrugën për të mbërritur tek lexuesi. Kjo është një nga arsyet pse duhet të ketë një panair të dedikuar për të, me qëllim që libri shkencor dhe akademik t’i afrohet lexuesit të vet dhe të lehtësohet komunikimi mes tyre.

Panairi i librit akademik dhe shkencor do të ketë gjithashtu dhe karakter promovues e manifestues, sepse do të mundësojë pranë vendosjen në sasi dhe cilësi të botimeve shkencore dhe të autorëve të tyre nga gjithë hapësira shqiptare, duke synuar që në një të ardhme të jenë të pranishme edhe botimet nga qendrat albanologjike në botë.

Krahas botimeve prej institucioneve akademike dhe universitare, do të kenë vendin e tyre të merituar edhe botimet cilësore nga ente jopublike. Organizuesit duan që përmes panairit të ndikojmë për të krijuar një rrjet kombëtar të botuesve të librit shkencor, para së gjithashtu të universiteteve dhe institucioneve të tjera të specializuara; rrjet që do të lehtësojë marrjen e informacionit dhe më tej shkëmbimet, sidomos të periodikëve shkencorë, që tani për tani mbeten brenda institucioneve që I botojnë.

Studiuesit kanë nevojë të shkëmbejnë informacion shkencor për të njohur me shpejtësi veprat e njëri-tjetrit. Dhe rruga më e frytshme është njohja përmes veprimtarive të tilla si panairet, që shënjojnë manifestime publike për librin.

Libri shkencor që botohet në hapësirën shqiptare ka hyrë në një rrugë kodifikimi e vlerësimi me standarde të njësuara evropiane e botërore.

Ky panair i parë do të jetë një faktor tjetër nxitës për të përuruar arritjet e përvitshme në këtë fushë.

Në ditët e panairit do të ketë promovime të botimeve akademike shkencore dhe universitare: monografi dhe periodikë shkencorë të institucioneve dhe qendrave kërkimore etj. Panairi i parë i librit akademik dhe shkencor, përveç ekspozimit të literaturës shkencore e informuese për veprimtarinë kërkimore shkencore në hapësirën shqiptare, përmes promovimeve të arritjeve në nivel akademik; përmes paraqitjes së disa botimeve të kërkuesve shkencorë, studiuesve, trupave pedagogjike, do të krijojë hapësira dhe mundësi diskutimi mbi çështje e tema specifike të dijeve shqiptare. Libri shkencor për herë të parë në këtë panair sjell pranë e bashkon në një eksperiencë të veçantë akademikët, kërkuesit, studiuesit, pedagogët, lexuesit e specializuar, duke ofruar mundësi më të drejtpërdrejta kontaktesh, duke krijuar hapësira bashkëpunimi dhe ndërveprimi të mendimit dhe kërkimit akademik universitar.

Promovimet do të zhvillohen me pjesëmarrje të hapur, me mundësi diskutimi. Në dispozicion të përfaqësuesve të institucioneve pjesëmarrëse do të jenë tri salla: dy mjedise në Akademinë e Shkencave dhe një mjedis në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit. /ATSH /KultPlus.com

Kosova prezantohet në panairin e turizmit në Izmir

Tetë ndërmarrje të vogla dhe të mesme të turizmit nga Kosova po marrin pjesë në Panairin e Turizmit në Izmir “Travel Turkey Izmir”.

Panairi ka mirëpritur këtë javë në Izmir të Turqisë dy hotele dhe gjashtë operatorë turistik nga Kosova.

Pjesëmarrja e këtyre kompanive ka ardhur si nismë e Unionit të Turizmit të Kosovës (UTK) dhe është përkrahur nga Swisscontact.

Takimet biznes me biznes (B2B) po zhvillohen midis operatorëve turistik vendas dhe operatorëve turistik turq, të ndihmuar nga një konsulent i vendit pritës. /KultPlus.com

Panairi i Librit 2021 tërheq lexues të shumtë

Panairi i 24-t i Librit tërhoqi këtë edicion lexues të shumtë në ditët e kësaj “feste” të të lexuarit dhe letërsisë, ndërsa shkon drejt fundit mbrëmjen e sotme.

Pas një mungese njëvjeçare për shkak të pandemisë, Panairi i 24-t i Librit u çel në Pallatin e Kongreseve në Tiranë, me pjesëmarrjen e 95 shtëpive botuese.

I organizuar nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë ky panair erdhi pas një periudhe shumë të vështirë si për lexuesit, ashtu edhe për botuesit.

Çmimin si autori më i mirë shqiptar i vitit 2021 e mori shkrimtari Virgjil Muçi me vëllimin me tregime “Fajin ma ka gjuha”.

Ndërkohë për çmimin e përkthimit më të mirë për këtë vit triumfatore u shpall Flavia Kaba, me përkthimin e vëllimit me tregime “Qyteti i avullit” nga Carlos Ruiz Zafon, autor i rëndësishëm i letërsisë spanjolle që u nda nga jeta vetëm 2 vite më parë.

Panairi i 24-t i Librit këtë vit u organizua me mbështetjen e bashkisë së Tiranës dhe të Qendrës Kombëtare të Librit e Leximit. / KultPlus.com

Hapet ‘Expo Trieshi 2020’, panairi i ushqimit dhe produkteve tradicionale

Për herë të parë, në Triesh të Tuzit, organizohet panairi i ushqimit dhe i produkteve tradicionale, përcjellë KultPlus.

Ky që njëherit është edhe edicioni i parë i këtij panairi, do të mbahet në Shtëpinë e Kulturës ‘BESA’ në Triesh, këtë të diel duke filluar nga ora 10:00

Në këtë panair, siç thuhet në njoftimin e publikuar nga Nik Gjeloshaj, të gjithë të interesuarit mund të marrin pjesë me prodhimet e veta të përpunuara ose të përgatitura.

”Ju ftojmë të merrni pjesë në panairin e parë Expo-Trieshi 2020
Në këtë panair do të prezantohen dhe shiten prodhimet dhe ushqimet tradicionale të trevës.

Të interesuarit mund të marrin pjesë me prodhimet e veta të përpunuara ose të përgatitura.

Aktivitetet shtesë do të jenë: Vallet tradicionale, gjuajtja me shigjetë dhe muzikë argëtuese”, thuhet ndër të tjera në njoftim. / KultPlus.com

Gratë afariste prezantojnë produktet e tyre në panairin tregtar në Prishtinë

Në platon e Pallatit të Rinisë, sot ka filluar Panairi i tretë tregtar për gratë ndërmarrëse nga komunitete të ndryshme, që organizohet nga Misioni i OSBE-së në Kosovë, që do të mbahet me datë 1 dhe 2 korrik, shkruan KultPlus.

Në vitin e tretë me radhë që organizohet panairi për gratë ndërmarrëse nga komunitet e ndryshme në Kosovë, ku ideja kryesore është që të sillen produktet e grave ndërmarrëse nga Kosova, që të stimulohet një bashkëpunim në mes komuniteteve, si dhe të ju jepet një mundësi që në tregun e Prishtinës të i sjellin dhe prezantojnë produktet e tyre. Në pamundësi që punimet artizanale të punuara në shtëpitë e tyre, të ekspozohen para blerësve të tjerë, ideja e panairit, me bashkëpunimin e misionit OSBE, ofrojnë këtë mundësi për zonjat, që të prezantohen sa më mirë me produktet e tyre.

 Edona Bajrami-Shala, zyrtare nacionale e programit për misionin OSBE për KultPlus ka treguar edhe numrin e grave ndwrmmarrwse nw kwtw panair.

 “Kemi rreth 100 gra ndërmarrëse, ku vijnë nga, kryesisht komuniteti shqiptar, serb, turk, boshnjak, ku në panair kanë sjellë punime dore artizanale, ushqime, dhe do të qëndrojnë nga ora 10:00 deri në ora 20:00, me datë 1 dhe 2 korrik”, ka thwnw ajo.

Shala tregon edhe për sfidën që kanë organizatorët në temperaturat e larta, ku ata po përpiqen që me klimatizimin e ambientit të panairit, të krijojnë sado pak kushte të mira për prezantimin e produkteve, e sidomos atyre ushqimore.

Mihrije Canolli nga Prishtina, në tendën e saj sot në panair prezantohet me punime artizanale të bizhuterive, ku Canolli falënderon misionin e OSBE-së për mundësinë që i ka dhuruar për prezantimin e punimeve, ndërsa Ganimete Byqmeti nga qyteti i Gjilanit, në pjesëmarrjen e saj të tretë më radhë në panair, ku prezantohet me ushqime tradicionale, si bakllavaja, kifle, mantia dhe reçel.

Në tendën e Afërdita Murati nga qyteti i Podujevës, prezantohet me lëngun e aronisë, një lëng shërues, lëngun e boronicës, mjaltin dhe shurupin e boronicës, ku si biznes, kryesisht merret me biznesin e mbledhjes së frutave të egra. Murati për lëngun e aronisë, tregon vlerat ushqyese dhe shëruese, pa aditiv, ku preferohet për personat me anemi, mungesë imuniteti, antikancerogjen, ku si produkt ja vlen që ta ketë çdo familje në shtëpinë e tyre. Gratë ndërmarrëse, për produktet e tyre shprehen se çmimet e produkteve janë më të lira sesa ato të importuara në Kosovë, ku në mbështetjen e OSBE-së, po përpiqen që ti fusin në treg produktet e tyre.  Visar Shabani/ KultPlus.com

Shqipëria zgjon interesin e vizitorëve në panairin e Turizmit në Helsinki

Në panairin e përvitshëm ndërkombëtar të Turizmit në Helsinki, më i madhi në këtë fushë në Skandinavi, ndër të 80 vendet pjesëmarrëse, sivjet ishte dhe Shqipëria me një stendë dinjitoze.

Ky ishte rezultat i bisedimeve dhe përpjekjeve më se 2-vjeçare të ministrit të Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi dhe Konsulles së Përgjithshme të Nderit të Shqipërisë në Finlandë, Liliana Verdha, me drejtuesit e këtij panairi të rëndësishëm ndërkombëtar.

Në “Matka 2019” nga data 17-20 janar përveç 3 përfaqësuesve të Bordit Kombëtar të Turizmit të Shqipërisë, ishin edhe 7 firma të tjera turistike me mbi 13 vetë gjithsej, të cilët patën dhe mbështetjen e shqiptarëve me banim në Finlandë.Interesi i vizitorëve të Panairit për Shqipërinë ishte mjaft i madh, aq sa edhe materialet e shtypura mbaruan në 2-3 ditë.

Në Panair Shqipëria u prezantua edhe nga kompania finlandeze e udhëtimeve turistike “Apollo”, si dhe nga kompania immobiliare finlandeze “Habitare” dhe ajo finlandeze-shqiptare “TripAID Albania”.Gjatë të katër ditëve të panairit në stendën shqiptare qëndroi edhe Konsullja e Shqipërisë, Lili Verdha, e cila ndihmoi në organizimin e takimeve me biznese finlandeze, si edhe me mjaft gazetarë finlandezë e të huaj që kanë shkruar dhe do të shkruajnë për Shqipërinë. /k.s/ KultPlus.com

Hapet panairi tradicional “Blej Shqip”

Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Bashkimin e Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë, organizon për nder të ditës së flamurit, panairin tradicional “Blej Shqip” 2018.

Ky panair tashmë tradicional mbahet në qendër të qytetit dhe vizitohet nga dhjetëra mijëra qytetarë shqiptarë e të huaj dhe ka për synim promovimin e produkteve nga të gjitha trevat shqiptare.

Panairi do të mbahet më 27, 28 dhe 29 nëntor, në Bulevardin “Nënë Tereza” dhe Sheshin “Zahir Pajaziti”, nga ora 10:00 deri në ora 24:00./ KultPlus.com

I riu shqiptar bën shpikje mbresëlënëse në panairin e Gjermanisë

Në panairin e tij themelues, Universiteti Teknik (TU) i Darmstadtit u prezantua si një farkëtar idesh mbresëlënëse. Më shumë se 1000 vizitorë u informuan për idetë dhe kompanitë e biznesit

Stendat në Darmstadtium janë vendosur mirë dhe vizitorët lëvizin njëri pas tjetrit përgjatë rreshtave të tavolinave. Këtu, rreth 50 themelues paraqesin idetë e tyre të biznesit, shumica shpatull në shpatull, sepse hapësira është e vogël, informojnë mediat gjermane.

Për herë të katërt Universiteti Teknik (TU) Darmstadt kishte ftuar rreth një mijë vizitorë për manifestimin “Start-up & Innovation Day”, në mesin e të cilëve edhe investitorë, konsulentë themelues dhe klientë potencial, ndërsa rezonanca ishte më e madhe se asnjëherë më parë.

TU u prezantua në qendrën e kongresit Darmstadtium si një institut mendimtar mbresëlënës. Disa shpikje janë ende në fillimet e tyre, të tilla si një dorezë që mund të përdoret për kryer terapi tek pacientët me goditje në tru. Taulant Koka dhe kolegët e tij nga Departamenti i Elektroteknikës në TU, kanë zhvilluar të ashtuquajturën Soft Exosuit në një projekt të studentëve dhe të paraqesë para vizitorëve se si sistemi elektronik automatikisht lëviz gishtin në dorezë. Çdo vit rreth 270,000 njerëz në Gjermani vuajnë nga një goditje, “të cilat mund të sjellin deri në paraliza gjysmë të njëanshme”, thotë Taulanti, shkruan Albinfo.ch

Me këtë rast, doreza duhet të ndihmojë në përmirësimin e gatishmërisë së dorës së prekur, “për shembull, për të kapur një gotë ose diçka për të ngrënë”, shpjegon më tej Taulanti.

Në stendin tjetër fqinj, Tobias Pfuhl tregon një shpikje që është me madhësi vetëm disa centimetra: Një i ashtuquajtur sensor fashë, i cili mund të ngjitet në makina dhe të sigurojë informata në lidhje me gjendjen e tyre. “Në shumë kompani, kërkimi për problemet në prodhim kërkon kohë të gjatë”, thotë Pfuhl. Nga ana tjetër, kjo kushton shumë para. “Sensorët mund të vendosen mbi komponentët si një sipërfaqe inteligjente – pa kabllo dhe pajisje të shtrenjta”. Në rast të gabimeve, sensori do të tingëllojë si alarm. Kjo kursen kohë dhe para, është i bindur shpikësi.

Themeluesit, të cilët tashmë janë një hap përpara, paraqesin veten me të gjitha llojet e infomaterialeve, disa kanë bashkuar edhe prezantime multimediale, transmeton Albinfo.ch. Në këtë eveniment, për herë të parë ka marr pajesë edhe “Motorspindel-Manufaktur Carbon-Drive GmbH”, me produktet e fibrave të zinj të karbonit që sollën.

Sipas disa ekspertëve, ekziston edhe potenciali i madh i tregut për produktin “Magnotherm Solutions”. Ekipi zhvillon pajisje ftohëse bazuar në teknologjinë magnetike. “Ata janë të sigurt, ekologjikë, efikas dhe të qetë,” thotë bashkëthemeluesi Dimitri Benke.

“Compredict GmbH” ofron softuer për industrinë e automobilave dhe tashmë ishte i pranishëm në panairin e TU. Panairi i parë filloi në 2015 me 150 mysafirë. “Po që se ndokush do të më thoshte se do ta marrim me qira Darmstadtiumin për tre vite, nuk do ta kisha besuar”, thotë Prof. Dr. med. Peter Buxmann, kreu i qendrës së inovacionit në TU./ KultPlus.com