Hapave të babait, vajza e Michael Jackson publikon albumin debutues

Paris Jackson publikoi të premten albumin e saj debutues Wilted, i cili paraqet këngëtaren 22-vjeçare në përpjekjet e saj personale.

Në një intervistë për FAULT Magazine, këngëtarja foli në detaje për sfidat me të cilat është dashur të përballet ndër vit.

“Kam zbuluar se pavarësisht se çfarë bëj ose çfarë vendimesh krijuese marr, do të zhgënjej dikë,” deklaroi muzikantja ndërsa foli për zhvendosjen e saj në drejtimin muzikor.

Ajo shtoi: ‘është e pamundur të kënaqësh të gjithë, dhe nganjëherë thjesht duhet të shkosh me atë që beson se është e përshtatshme për ty.’

Këngëtarja, babai i së cilës është legjenda e ndjerë e pop-it Michael Jackson, shkruajti 11 këngë për albumin, secila zbuloi një aspekt shumë intim dhe personal të përvojës së saj të jetës.

Një nga pohimet kryesore të Jackson ishte përdorimi i metaforave në muzikën e saj si një mënyrë për t’u përballur me ndjenjat e saj në lidhje me temën e secilës këngë.

“Unë gjej kur nuk përqendrohem vetëm në jetën në kuptimin e drejtpërdrejtë, unë mund t’i përpunoj më mirë të gjitha mendimet dhe emocionet e mia”, ndau modeli Chanel.

Duke folur për cenueshmërinë që ajo shfaq në album, këngëtarja vuri në dukje se nuk kishte frikë t’i bënte përvojat e saj publike, duke thënë se, “Unë jam e sinqertë në lidhje me ndjenjat e mia që është diçka që nuk mund ta thuash kurrë se është e gabuar ose e keqe”.

Paris Jackson deklaroi se ajo ishte mirënjohëse për përvojat e saj deri në publikimin e albumit të parë dhe u ndje sikur jeta e saj nuk do të kishte qenë e njëjtë po të mos kishin ndodhur./ KultPlus.com

Paris Jackson debuton si solo këngëtare

Vajza e mbretit të ndjerë të muzikës pop Michael Jackson, Paris Jackson, po i ndjekë hapat e babait të saj duke e zhvilluar pasionin e saj për muzikën, të premten më 30 tetor ajo e lansoi videoprojektin e parë si solo këngëtare, me titull “Let Down”.

Jackson tashmë e ka krijuar një karrierë të suksesshme si modele si dhe ka luajtur në disa seri televizive dhe filma. Por tani 22-vjeçarja ka arritur të nënshkruajë kontratë bashkëpunimi me studion incizuese, “Republic Records”, dhe do ta lansojë albumin e saj të parë si solo këngëtare “Wilted” në nëntor të këtij viti, transmeton Koha.

Kënga “Let Down” është shkruar nga Parisi si dhe e rrëfen historinë e një zemre të thyer. Ajo i takon zhanrit folklor alternativ.

“Po i ndjejë shumë emocione të ndryshme. Jam e entuziazmuar, po ndihem paksa nervoze, por në përgjithësi shumë falënderuese dhe e lumtur… Liria për të krijuar dhe për të kënduar në mënyrën tënde, apo liria për të shkruar tekste muzikore është diçka e jashtëzakonshme. Është një dhuratë dhe bekim për çdo artist të ri”. Citohet të ketë thënë Jackson në një komunikatë për media.

Derisa kjo është hera e parë që Jackson performon si solo këngëtare, në të kaluarën kishte bërë muzikë si pjesë e grupit “The Soundflowers” që përbëhej nga ajo dhe ish i dashuri i saj, Gabriel Glenn. Dyshja e kishte lansuar një album në qershor të këtij viti.

Albumi debutues i Jacksonit me titull, “Wilted”, pritet të lansohet për publikun e gjerë më 13 nëntor. / KultPlus.com

Foto: AP/Associated Press