“Diferenca je ti”

Pirro Cako dhe Elsa Lila kohë më parë kishin publikuar këngën “Diferenca je ti”, e cila shpejt u shëndrrua në një hit të kohës, shkruan KultPlus.com

KultPlus këtu ju sjell tekstin si dhe videon e kësaj kënge e cila vazhdon të dëgjohet edhe sot nga adhurues të baladave:

Ajri ka filluar prape te mungoje ne dhomen time
Nje ndjesi e re shtrengon ne kraharor
Por une s´kam ndermend te vuaj
Te premtoj e shtrenjta ime
Dhe pse e pranoj cdo dite per ty mendoj

Si guxove pa me njojtur
Te me puthje ate nate
Une kam patur frike gjithmone dhe nga shakate
Ky veprim aq diabolik
Si sheqer u fut ne gjak
dhe qelizat mi helmoj pak nga pak

Dashurite e medha duke qeshur fillojne si dhe vete komedite
Pastaj qajne papushim
derisa vdesin ne fund
si te gjithe tragjedite

A do mundem te dal te shpetoj
une i gjalle nga kjo dreq histori?
Kur e di fare mire ti je vjeshta e arte
Kur e di fare mire ti je dimri me shi

Kur e di diferenca per mua je ti

Une per ty jam thjesht momenti
Nuk jam Zoti jam njeri
Perjetsine, nuk e pranoj dot pa kufi
Por nuk vuaj nga manite,
Me mjafton nje buzeqeshje
Dhe pse te pergjoj cdo dite,
cdo nate ne heshtje.

Nuk me vjen asnje mesazh
Kam filluar te verbohem
Qe kur s´ta degjoj me zerin po trishtohem
Nuk te lut askush te rrish
Nuk te ngut njeri te shkosh
Vec jepi vetes me shume kohe te me kuptosh

Dashurite e medha duke qeshur fillojne si dhe vete komedite
Pastaj qajne papushim
dersa vdesin ne fund
si te gjithe tragjedite

A do mundem te dal te shpetoj
une i gjalle nga kjo dreq histori
Kur e di fare mire ti je vjeshta e arte
Kur e di fare mire ti je dimri me shi

Kur e di diferenca per mua je ti

Dashurite pak a shume jane te gjitha njesoj
diferenca je ti
Parandjenja me thote mos te pres sa te vdes
ta provoj kete ndjesi
Vetem se kam shume frike te shpetoj une i gjalle
nga kjo dreq histori
Kur e di ti je gjaku qe rrjedh brenda ne trupin tim

Dashurite e medha duke qeshur fillojne si dhe vete komedite
Pastaj qajne papushim
dersa vdesin ne fund
si te gjithe tragjedite

A do mundem te dal te shpetoj une i gjalle nga kjo dreq histori?

Kur e di fare mire ti je vjeshta e arte
Kur e di fare mire ti je dimri me shi

Kur e di diferenca per mua je ti!
Kur e di fare mire diferenca je ti!
Je vetem ti!

‘Më fal s’e dija se në jetë ti kishe një tjetër’

Pirro Çako është i njohur për publikun shqiptar si njëri nga tenorët më të shquar. Ai ka bërë një karrierë mjaft të pasur, duke shkruar tekste dhe duke kompozuar këngë të mrekullueshme dhe shumë të njohura e të dëgjuara për publikun shqiptar.

KultPlus ju sjell këngën e njohur të Pirros ‘Mirëmbrëma si je’, këngë kjo që i dedikohet dashurisë së humbur.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

Hej mirmbrëma, vetëm je?
Sonte unë kam dal pa plan
as per te flirtuar s’dua,
a mundet qe te rrimë pak bashkë,
pak…

Veç bakardi dhe cigare dua qe të pijmë ktë natë,
të sfidojmë ne pa komplekse ndoshta do na sjell pak fat,
pak…

Më fal s’e dija se në jetë ti kishe një tjetër,
nuk ke pse trembesh zemër
unë i di shumë mirë limitet,
po dicka ka ndodhur
dhe nga ty sonte s’më iket

Jo jo nuk dua qe ta prish unë jetën tënde,
vec ti pranoje se dicka të frikshme ke në mendje,
sonte ke flirtuar dhe shumë gjëra ëndërrove,
prekjen me gishterinjtë e mi pse lakmove

A do dalësh prapë me mua
kam nevoje për të ndryshuar, për ty është ndoshta maksimumi për mua sapo ka filluar,
ka shum raste kur vetëdija turbullohet nga alkooli
dhe nje reaksion kimik mundet qe shumë shpejt të ndodhi

Me fal s’e dija se në jete ti kishe një tjetër,
nuk ke pse trembesh zemer
unë i di shumë mirë limitet,
po dicka ka ndodhur
dhe nga ty sonte s’më iket

Jo jo nuk dua , qe të prish unë jetën tënde,
vec ti pranoje se dicka të frikshme ke në mendje,
sonte ke flirtuar dhe shumë gjëra ëndërrove,
prekjen me gishterijntë e mi
ti e lakmove

Sapo shijove dhe e pranove.. / KultPlus.com

“Dashuria nis me ty me ty mbaron, je kuptimi që merr dita sa fillon”

Sot shënohet anembanë botës dita e të dashuruarve, e njohur si Shën Valentini, shkruan KultPlus.

Për dashurinë janë shkruar mijëra libra, poezi, janë kënduar mijëra këngë.

KultPlus po sjell sot njërën prej këngëve më të bukura shqipe, një lirikë e pastër e çila përçjell emoçion te shumë gjenerata.

Pirro Çako është i njohur për publikun shqiptar, si njëri nga tenorët më të shquar. Ai ka bërë një karrierë mjaft të pasur duke sjellë dy albume me këngë të bukura, sikurse kjo këngë që e bëri me këngëtaren Rovena Dilo.

Rovena Dilo është poashtu një këngëtare e shquar me karrierë të pasur. Zëri i saj unik u bë i dashur për publikun shqiptar. Ajo krijoi këngë si “Nëse natën vij” e të tjera, ndërsa bashkëpunimi me Pirro Çakon është një nga projektet më të mëdha të karrierës së saj. /KultPlus.com

Më poshtë interpretimi i Çakos dhe Dilos:

“Kënga Magjike” bëri së bashku Saimir Pirgun me Ardit Gjebrenë dhe Pirro Çakon

Saimir Pirgu i cili është duke zhvilluar një karrierë të suksesshme jashtë Shqipërisë, është rikthyer sonte me një befasi të këndshme në Kënga Magjike, shkruan KultPlus.

Saimir Pirgu dhe Ardit Gjebrea sollën fillimisht këngën e titulluar “Ajo”. Para se të këndonte këtë këngë Gjebrea tha se këtë këngë ia kushton nënës së tij. Në anën tjetër Pirgu mori zemrat e dëgjuesve me zërin e tij të mrekullueshëm.
“Isha te studio e Florit dhe dëgjoja këngën dhe më pëlqeu. I them Florit ma jep mua këtë këngën, sepse unë do të këndoj një duet me Saimir Pirgun në natën finale. I them Florit të vjen keq ta bëj me një tekst tjetër timin dhe kështu krijova tekstin ‘Kur them ajo’. E gjithë ideja që një ditë një njeri i shtrenjtë largohet nga jeta jote, ikën gjithçka, por a mund ta fshish emrin dhe të thuash ‘ajo’? Është e pamundur”, u shpreh Gjebrea.

Pas këngës për të pranishmit u lëshua edhe një video e cila tregoi disa nga pikat kulmore të karrierës së tenorit Saimir Pirgu kalendari i të cilit është i rezervuar edhe për pesë vitet e ardhshme. Tutje Pirgu tha se është i lumtur që rikthehet në Shqipëri dhe që ka mundësin të nderojë edhe tenorin Gaqo Çako.

Saimir Pirgu solli këngën “Këputa një gjethe Dafinë” të cilën ai ia dedikoi tenorit virtuoz Gaqo Çako. Këtë këngë ai e këndoi së bashku me Pirro Çako./ KultPlus.com

‘Dashuritë e mëdha duke qeshur fillojnë, si dhe vetë komeditë’ (VIDEO)

E hëna është një fillim i mirë, e pse jo edhe me muzikë.

KultPlus si gjithmonë sjellë këngë të ndryshme edhe më të vjetra të cilat dëgjohen nga gjeneratat e ndryshme dhe secilit e secilës na dërgojnë nëpër momente e kujtime.

Këtë herë e sjellim Elsa Lilën dhe Pirro Çakon. Para shumë vitesh ata sollën në Shqipëri këngën ‘Diferenca je ti’, në kuadër të Festivalit të TVSH-së. Kënga nuk ishte në garë por u pëlqye shumë nga publiku.

Dy artistët e njohur dhe me karrierën e tyre të begatshme kanë bashkuar forcat për një bashkëpunim që i ka rezistuar kohës.

“Diferenca je ti” flet për dashuritë e mëdha, për jetën, për tragjeditë por gjithmonë më shumë për të mirat e jetës. / KultPlus.com

Ruaju nga bukuria

KultPlus ju sjellë këngë “Ruaju nga bukuria”, nga këngëtari i njohur Pirro Çako.

Një dite do ti marrësh stinët ti në gji
dhe do të kërkosh me kot gjethet e rëna,
s’do të kesh me as flokë ere, dhe as më shikim ylberi,
shtigjeve harruar veten do t’ kërkosh

Një dite do t ‘shpalosësh vitet që të shkuan,
dhe do t’ numërosh agimet e penduar,
por s’ do t’ kesh me zjarr në buzë,
dhe as lot që qeshin ngrohtë,
të mahnitesh djemtë, ti si dikur

(refreni)
Një dite do ti hash ti buzët e tua
gjurmët një nga një do ti pështysh të gjitha vet
e do ta braktisesh ti dhe hijen tënde
ruaju, se vajzat i vret bukuria vet

Dhe secilën dite ti do ta pagëzosh,
me nga një pendim që dhemb deri në kockë,
po atëherë s’ do kesh sy deti,
e s’do t’ jesh me si sorkadhe,
edhe gonxhet ty do të t’ përqeshin

(refreni)(2x)
Një dite do ti hash ti buzët e tua
gjurmët një nga një do ti pështysh të gjitha vet
e do ta braktisesh ti dhe hijen tënde
ruaju, se vajzat i vret bukuria vet.

Teksti: Azem Shkreli poezia “Para Elegjisë”./ KultPlus.com