Prishtina BIG BAND sonte me një koncert unik në Prishtinë

Për nder të 12 vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Kosova Brass Festival dhe Armata organizon koncertin me Prishtina BIG BAND, shkruan KultPlus.

Nën dirigjimin e Armend Xhaferit, ky koncert do të sjell në skenë emra të njohur të muzikës.

Prishtina BIG BAND përbëhet nga:

Seksioni / Saksofon

Dukagjin Muhaxheri – Alto Saksofon 1
Kushtrim Rexhepi – Alto Saksofon 2
Arian Randobrava – Tenor Saksofon 1
Dardan Gjinolli – Tenor Saksofon 2
Ermal Rodi – Bariton Saksofon

Seksioni / Trumpet

Avni Krasniqi – Trumpet 1
Ardit Pira – Trumpet 2
Krenare Zariqi – Trumpet 3
Anda Krelani – Trumpet 4

Seksioni / Trombon

Betim Krasniqi – Trombon 1
Rejhan Rexha – Trombon 2
Donat Krasniqi – Trombon 3
Fatbardh Dubovci – Trombon 4

Seksioni / Ritmi

Ilir Bajri – Piano
Visar Kuçi – Gitarë
Fatlind Ferati – Bass
Nesim Maxhuni – Bateri
Armend Xhaferi – Gitarë & Dirigjent

Koncerti mbahet sonte, nga ora 20:00 në Kino Armata. Hyrja është e lirë. / KultPlus.comPrishtinës nga data 17 shkurt do t’i shtohet dhe një orkestër

Kryeqytetit tonë nga data 17 shkurt do t’i shtohet dhe një orkestër, ajo është ‘Prishtina Big Band’ dhe përbëhet nga 18 instrumentistë.

Sipas njoftimit më 17 shkurt me fillim në ora 20:00 në Armata, do të mbahet koncerti i Prishtina Big Band për nder të 12 vjetorit të pavarësisë së Kosovës.

“Ky është koncerti i fundit në edicionin 4 të Kosova Brass Festival dhe mbahet nën patronatin e Komunës së Prishtinës. Kosova Brass Festival si qëllim permanent ka promovimin e instrumentistëve vendor të tunxhit por dhe instrumentistëve në përgjithësi. Në përfundim të edicionit të 4 ka kënaqësinë që në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës të ju prezantojë për herë të parë orkestrën ‘Prishtina Big Band’ me koncert dhe program premierë në kryeqytet”, thuhet në njoftim.

Bëhet e ditur se pjesë dhe performues të Prishtina Big Band do të jenë disa nga instrumentistët më të mirë në vend, ndërkaq organizatorë të koncertit dhe Kosova Brass Festival janë Betim Krasniqi dhe Avni Krasniqi. / KultPlus.com