Vdes këngëtari i folklorit, Isë Llapqeva

Ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i folklorit shqiptar, Isë Llapqeva, në moshën 76 vjeçare.

Isë Llapqeva është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Në vitin 2014, Isë Llapqeva dhe Halil Bytyqi kanë publikuar albumin “Lavdi, Lavdi, Lavdi Legjendave Kombëtare”. Ndërsa më datë 10 Janar 2020, Ali Krasniqi, Halil Bytyqi dhe Isë Llapqeva publikojnë videoklipin “Odat Tona Janë Kanë Shkollë”, ky njëherit konsiderohet projekti i tij i fundit.

Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur vëllai i tij, këngëtari Hamz Llapqeva.

Varrimi i të ndjerit do të bëhet sot (15 shtator) në ora 16:00 në varrezat e Prizrenit.

Më poshtë njoftimi i plot:

Miq dhe dashamirë tē nderuar, ju njoftojmë me pikëllim te thell se sot me datë 15 shtator 2020 në moshēn 76 vjeqare vdiq Vllau, Prindi ynë: Isë Imer Llapqeva.

Varrimi do të bëhet sot me 15 shtator ditë e marte në ora 16;00 me Iqindi në varrezat e Prizrenit.

Me dhimbje të thellē Familja Llapqeva. / KultPlus.com

‘Katunar e sheherli’ një interpretim i bukur nga Hashim Shala (VIDEO)

Rapsodi i njohur kosovar Hashim Shala i cili ndërroi jetë sot në moshën 82 vjeçare, pas vetës ka lënë një thesar të çmuar me këngë, shkruan KultPlus.

Në listën e gjatë të këngëve të cilat ai i këndoi, ne po ju sjellim këngën “Katunar e sheherli’, këngë të cilën e këndoi bashkë me Tahir Drenicën në një odë të mbushur me burra, ku siç e donte zakoni në atë kohë në kulmin e atmosferës nuk mungon edhe gjuajtja me armë.

Teksti i këngës:

Hashimi…
Une jam o sheherli
Rri me gra e rri me femi
Hiç s’merzitna per burrni
Dal shetitna neper çarshi
Shyqyr s’jam o katunar
Me u livdue se jam i par
O bajraktar

Tahiri…
Une jam o katunar
Besa bes edhe krenar
Burr ne ode puntor ne are
S’rri me gra o as me fmi
S’e duroj mizen me u ndi
Rri kamkryq n’kull me dai
O me dai

Hashimi…
Une jam o sheherli
Naten rri e diten fli
Ha jemeqe turli turli
Dal shetitna neper çarshi
Hiç s’merzitna per bujqsi
Katunari kto pun i din
Kto pun i din

Tahiri…
Une jam o katunar
Katunar jom burr konaku
Se çeshtu mue ma mban oxhaku
Shka e flas o edhe mbaj
Une gruen si ti s’e ngoj
Sheherli s’jam petullan
Çka i thot gruja qyqjan e ngon
O qyqjani e ngon

Hashimi…
Sheherli jam dhe kam marakun
Hiç pa shybe Zot lillakun?
Jo s’pritoj me zgidh lulakun
Pa iz t’grues nuk e shkeli pragun
Une gruen o fort e ngoj
Katunar s’jam mendemadh
Ani çka mendemadh

Tahiri…
Katunar jam edhe vdes
Punt e liga o i kam ves
Shka e flas o edhe e boj
Punt e mija vet i pleqnoj
Sheherlis o çka me i than
S’osht per borxh qyqjan as per derzan
O as per derzan

Sebashku…
Me na fal more vllazni
U mahitem na te dy
Deshtem pak me u shti me kesh
Se n’ket jet ngushtohem shpesh
Se nkete jete ngushtohmi shpesh
me fol drejt pa mahi
sot si ne sheher si ne katun e ki.