‘Schitt’s Creek’ thyen rekord në ‘Emmy Awards’

Seriali “Schitt’s Creek” theu rekord me shatë çmime “Primetime” dhe nëntë “Emmy” në total në kategorinë e komedive, ndërsa seriali tjetër “Succession” mori pesë çmime, përfshirë edhe çmimin për serialin më të mirë dramë. Më poshtë ju sjellim disa prej momenteve më interesante të ngjarjes së mbrëmshme të ceremonisë së ndarjes së çmimeve për industrinë televizive amerikane “Emmy Awards 2020”.

Catherine O’Hara fitoi çmimin e saj të parë në aktrim “Emmy” për rolin e saj si Moira Rose në “Schitt’s Creek.”

Tyler Perry pranoi Çmimin e Guvernatorëve, i cili njeh arritjet e “jashtëzakonshme” dhe “kumulative”, dhe mbajti një fjalim prekës që e lidhi një tregim për gjyshen e tij me përvojën e Amerikanëve të Zinj.

Zendaya bëri historinë duke u bërë fituesja më e re për aktoren kryesore në dramë për rolin e saj në “Euphoria.”

Disa fitues u bënë thirrje shikuesve të votojnë. Të tjerë bënë deklarata për drejtësinë racore gjatë fjalimeve.https://zeri.info/inarticle.html

Jimmy Kimmel ishte nikoqir nga salla pothuajse e zbrazët “Staples Center” derisa të nominuarit paraqiteshin direkt nga mbarë bota.

Më poshtë ju sjellim listën e fituesve të mëdhenj (listën e plotë të nominimeve dhe të fituesve e gjeni KËTU):

Aktori i jashtëzakonshëm kryesor në një serial të kufizuar apo film televiziv

Jeremy Irons (“Watchmen”)

Hugh Jackman (“Bad Education”)

Paul Mescal (“Normal People”)

Jeremy Pope (“Hollywood”)

Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”) *FITUES

Aktorja e jashtëzakonshme kryesore në një serial të kufizuar apo film televiziv

Cate Blanchett (“Mrs. America”)

Shira Haas (“Unorthodox”)

Regina King (“Watchmen”) *FITUESE

Octavia Spencer (“Self Made”)

Kerry Washington (“Little Fires Everywhere”)

Aktori i jashtëzakonshëm me rol dytësor në një serial të kufizuar apo film televiziv

Dylan McDermott (“Hollywood”)

Jim Parsons (“Hollywood”)

Tituss Burgess (“Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend”)

Yahya Abdul-Mateen II (“Watchmen”) *FITUES

Jovan Adepo (“Watchmen”)

Louis Gossett Jr. (“Watchmen”)

Aktorja e jashtëzakonshme me rol dytësor në një serial të kufizuar apo film televiziv

Holland Taylor (“Hollywood”)

Uzo Aduba (“Mrs. America”) *FITUESE

Margo Martindale (“Mrs. America”)

Tracey Ullman (“Mrs. America”)

Toni Collette (“Unbelievable”)

Jean Smart (“Watchmen”)

Aktori i jashtëzakonshëm kryesor në një serial komik

Anthony Anderson (“Black-ish”)

Don Cheadle (“Black Monday”)

Ted Danson (“The Good Place”)

Michael Douglas (“The Kominsky Method”)

Eugene Levy (“Schitt’s Creek”) *FITUES

Ramy Youssef (“Ramy”)

Aktorja e jashtëzakonshme kryesore në një serial komik

Christina Applegate (“Dead to Me”)

Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Linda Cardellini (“Dead to Me”)

Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”) *FITUESE

Issa Rae (“Insecure”)

Tracee Ellis Ross (“Black-ish”)

Aktori me rol dytësor në një serial komik

Andre Braugher (“Brooklyn Nine-Nine”)

William Jackson Harper (“The Good Place”)

Alan Arkin (“The Kominsky Method”)

Sterling K. Brown (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Tony Shalhoub (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Mahershala Ali (“Ramy”)

Kenan Thompson (“Saturday Night Live”)

Dan Levy (“Schitt’s Creek”) *FITUES

Aktorja me rol dytësor në një serial komik

Betty Gilpin (“GLOW”)

D’Arcy Carden (“The Good Place”)

Yvonne Orji (“Insecure”)

Alex Borstein (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Marin Hinkle (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Kate McKinnon (“Saturday Night Live”)

Cecily Strong (“Saturday Night Live”)

Annie Murphy (“Schitt’s Creek”) *FITUESE

Aktori i jashtëzakonshëm kryesor në një serial dramë

Jason Bateman (“Ozark”)

Sterling K. Brown (“This Is Us”)

Steve Carell (“The Morning Show”)

Brian Cox (“Succession”)

Billy Porter (“Pose”)

Jeremy Strong (“Succession”) *FITUES

Aktorja e jashtëzakonshme kryesore në një serial dramë

Jennifer Aniston (“The Morning Show”)

Olivia Colman (“The Crown”)

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Laura Linney (“Ozark”)

Sandra Oh (“Killing Eve”)

Zendaya (“Euphoria”) *FITUESE

Aktori me rol dytësor në një serial dramë

Giancarlo Esposito (“Better Call Saul”)

Bradley Whitford (“The Handmaid’s Tale”)

Billy Crudup (“The Morning Show”) *FITUES

Mark Duplass (“The Morning Show”)

Nicholas Braun (“Succession”)

Kieran Culkin (“Succession”)

Matthew Macfadyen (“Succession”)

Jeffrey Wright (“Westworld”)

Aktorja me rol dytësor në një serial dramë

Laura Dern (“Big Little Lies”)

Meryl Streep (“Big Little Lies”)

Helena Bonham Carter (“The Crown”)

Samira Wiley (“The Handmaid’s Tale”)

Fiona Shaw (“Killing Eve”)

Julia Garner (“Ozark”) *FITUESE

Sarah Snook (“Succession”)

Thandie Newton (“Westworld”)

Seriali i jashtëzakonshëm i limituar

“Little Fires Everywhere”

“Mrs. America”

“Unbelievable”

“Unorthodox”

“Watchmen” *FITUES

Seriali i jashtëzakonshëm komik

“Curb Your Enthusiasm”

“Dead to Me”

“The Good Place”

“Insecure”

“The Kominsky Method”

“The Marvelous Mrs. Maisel”

“Schitt’s Creek” *FITUES

“What We Do in the Shadows”

Seriali i jashtëzakonshëm dramë

“Better Call Saul”

“The Crown”

“The Handmaid’s Tale”

“Killing Eve”

“The Mandalorian”

“Ozark”

“Stranger Things”

“Succession” *FITUES /Zëri / KultPlus.com