Shefi i OKB-së i bën thirrje Rusisë që t’i japë fund luftës ‘të pafitueshme’

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres i kërkon Moskës t’i japë fund pushtimit të saj që ai e quan luftë të ‘pafituar’. Pas javësh bombardimesh, Volodymyr Zelenskyy tha se “nuk ka mbetur asgjë” nga Mariupol, transmeton KultPlus.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane thotë se fuqia luftarake e Rusisë në Ukrainë ka rënë nën 90% të nivelit të saj para pushtimit. Kjo tregon mundësinë e humbjeve të mëdha dhe rritjes së viktimave.

“Për herë të parë ato mund të jenë pak më poshtë se 90%,” u tha zyrtari gazetarëve në kushte anonimiteti dhe pa dhënë prova për të mbështetur pretendimin.

Më 2 mars, Rusia deklaroi se 498 personel ishin vrarë dhe 1597 ishin plagosur që nga fillimi i pushtimit të saj./ KultPlus.com

Berlin, Germany – November 04: Antonio Guterres, High Commissioner for Refugees of UNHCR, attends a press conference in german foreign office on November 04, 2015 in Berlin, Germany. (Photo by Michael Gottschalk/Photothek via Getty Images)