Marsh paqësor për natyrën në Prishtinë

Iniciativa vullnetare e qytetarëve të vullnetit të mirë sot organizojnë marsh paqësor në Prishtinë me moton “Çfarë mundemi ne të bëjmë për natyrën dhe shoqërinë”.

Marshi nis në ora 11:00 nga sheshi “Zahir Pajaziti” dhe do të vazhdohet në drejtim të sheshit “Skënderbeu”.

Sipas organizatorëve, marshe të tilla synojnë të organizohen edhe në qytetet e tjera në Kosovë e Shqipëri ndërsa më 21 shtator kur shënohet Dita e Paqes të organizohet një marsh i tillë edhe në Bruksel. KultPlus.com

Prej sot, çdo natë muzikë në sheshin “Zahir Pajaziti”

Komuna e Prishtinës do të organizojë një sërë aktivitetesh kulturore me rastin e tregut të fundvitit, gjatë të cilave çdo mbrëmje do të ketë muzikë në sheshin “Zahir Pajaziti”.

Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti, përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur agjendën e aktiviteteve që do të mbahen nga data 24 deri më 30 dhjetor.

Agjenda e plotë:

Tregu i Fundvitit Sheshi “Zahir Pajaziti”

E hëne, 24 Dhjetor 20:00h Gesundheit

E martë, 25 Dhjetor 20:00h JAzzKOVA

E mërkurë, 26 Dhjetor 20:00h Art Lokaj & Labinot Avdiu

E enjte, 27 Dhjetor 20:00h Flaka Krelani & Band

E premte, 28 Dhjetor 20:00h Gent Malazogu & Albin Kllokoqi Unplugged Christmas Songs

E shtunë, 29 Dhjetor 20:00h Prishtina Brass

E diele, 30 Dhjetor 20:00h Nesim Maxhuni Homecoming. / KultPlus.com

Ende pa i bërë një javë qytetarët dëmtojnë inovacionin ‘Te Pema’ në Prishtinë (FOTO)

Inovacioni ‘Te Pema’ i cili ka pak ditë që është vendosur në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në Prishtinë është dëmtuar nga disa qytetarë.

Inovacioni në fjalë është punim i studentëve të Fakultetit Teknik të Universitetit të Prishtinës. Ndërkohë përmes rrjetit social Facebook tashmë është bërë e ditur se inovacioni është dëmtuar, transmeton Indeksonline.

“Të nderuar qytetarë, Me keqardhje ju informojmë se “TE Pema” nuk ndihet e sigurt në shtëpinë e sajë të re, poashtu ju bëjmë thirrje të gjithëve që ta ruani dhe ta vlerësoni sepse është produkt i vendit dhe është në dobinë e të gjithëve”, thuhet në llogarinë e tyre në Facebook.

Inovacioni ‘Te Pema’ zëvendëson mbjelljen e 70 drunjve dhe ishte vendosur në shesh pikërisht javën që shkoj. / KultPlus.com