Vasfije Krasniqi i del në mbrojtje Saranda Bogujevcit: Edhe vet jam lënduar nga fjalimet e deputetëve

Vasfije Krasniqi Goodman përmes një shkrimi në twitter i doli në mbrojtje deputetes së VV’së, Saranda Bogujevcit, që thotë se u ofendua nga deklaratat e zv. kryeminsitrit të Kosovës, Driton Selmanaj.

Krasniqi Goodman thotë se edhe vet është lënduar nga fjalimet e deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

“Krasniqi-Goodman Ajo tha se kjo kategori e shoqërisë është lënduar edhe nga fjalimet e deputetëve nga foltorja e Kuvendit të Kosovës. 03/09/2020  E njëjta gjë, kategori e ndryshme”, shkruan Krasniqi Goodman.

Saranda Bogujevci është e mbijetuara gjatë masakrës së familjes Bogujevci në Podujevë gjaë lutës së fundit në Kosovë.

Bogujevci gjatë ditës së djeshme është ofenduar nga deklarata e Driton Selmanaj në emisonin Pressing./ KultPlus.com

Vasfije Krasniqit iu bë zemra mal mbrëmë kur e pa stadiumin e veshur me thirrjen “Bëhu zëri im”

E mbijetuara e dhunës seksuale nga forcat paramilitare serbe, Vasfije Krasniqi, është ndjerë e plotësuar mbrëmë kur i ka parë ulëset e stadiumit “Fadil Vokrri” në ndeshjen Kosovë-Moldavi, të veshura me thirrjen “bëhu zëri im”, në mbështetje të viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës së vitit 1998-1999.

Vasfije Krasniqi në një shkrim dërguar Gazetës Express thotë se thirrja “Bëhu zëri im” është mesazh i fuqishëm e cila e kthen vëmendjen tek të mbijetuarat e dhunës seksuale.

Megjithëse mbrëmë është ndjerë e plotësuar, ajo përmend faktin sesi edhe 20 vite pas mungon akoma drejtësia.

Shkrimi i saj i plotë:

Fillimisht më lejoni të shpreh konsideraten time per te gjithe ata njerëz që në një formë apo një tjetër janë duke shprehur gatishëmrine e tyre për të perkrahur apo mbështur të mbijetuarat permes formave të ndryshme, por te shohësh rinin me një masazh aq të fuqishëm e i cili sigurisht se nuk do te mbetet pa u vëne re jo vetem ne Kosovë unë vërtetë ndjehem e mbushur, sepse tanime vemendja i eshte kthyer te mbijetuarave e kjo pa dyshim se mua me ben vertet krenare madje shume krenare kur shoh perkrahjen aq te fuqishme e shume domethenese. Sigurisht se une nga katu mundohem te percjell aktivitete te ndryshme qe behen ne Kosove por edhe me vendet tjera te botes dhe une dua te ju them se tashme populli im vendi im ka vene ne theks te dukshem te mbijetuarat dhe me halat e tille padyshim se Kosova do te del me nder e balle lart ne lidhje me mbeshtetjen qe eshte duke treguar.

Nuk mund te them se gjithcka eshte mire sepse kemi shume ngecje ne proceset ndoshta me te rendesishmet siq eshte drejtesia, por persa i perket stigmes tashme ajo eshte duke u luftuar me fuqishem se kurr, dhe kjo fale gjitha organizatave pa perjashtim, gjithe atyre aktivisteve burrave e grave, e per cka une besoi se cdo dite gjerat jane duke u permiresuar dhe per te mbijetuarat, apo ndoshta pse ne jemi te prirur te shohim le shume gjera pozitive, por nje gje eshte e sigurt se persa me perket mua dhe temen aktuale ne lidhje me gjithe ate madheshti mund te ju them se tashme ata djem apo ata gladiatore jan fitues ne zemren time dhe shume grave e burrave, une konkretisht shpreh mire njohjen time per federaten e futbollit, ambasaden e Britanis se bashkuar me KRCT qe kan mbeshtetur bashkeuotret si ata qe donti japin jehone zerit tone ata qe kan pergjegjesin ne fushe Dardanet, sigurisht se edhe une si te gjithe shqiptaret jam nje tifoze me shpirt per perfaqesuesen apo komtaren tone, dardan per mua ju jeni fitues, shendet e suksese. /Gazeta Express/ KultPlus.com

Vasfije Krasniqi: Tmerri që përjetova, jo që nuk harrohet kurrë por më përcjellë çdo ditë

Nga Vasfije Krasniqi

U, bënë dy vite, që kur unë e ndava rrëfimin tim me ju e për ju, sikurse u bën 21 vite që nga koha kur jeta ime u shkëput përfundimisht nga një ëndërr e bukur e plotë me ngjyra. E, pastaj këto gjatë gjithë këtyre viteve kam përjetuar gjëra të ndryshme, por kam arritur të krijoj familje e që jam shumë e lumtur për këtë!

E di që kam “gëzuar”, “hidhëruar e mërzitur” shumë njërëz por kështu e ka jeta. Jeta ime, e cila u godit fort, fuqishëm e tmerrshem nga barbaria që vetëm “njeriu” mund të bëj. Tmerri që përjetova, jo që nuk harrohet kurr, por ai tmerr më percjell çdo ditë e çdokund. Ehh, jeta e till.

Ndonse për këto dy vite ju më keni dhënë fuqi dhe motiv për të bërë të pamundurën për DHËMBJEN tonë por ende jemi larg shumë larg, por me siguri që një ditë do të arrijmë ta mundim Atë.

Faleminderit familja ime, dhe të gjithëve padallim!
Për ju Buqja.
VKG. / KultPlus.com

Vasfije Krasniqi dhuron pako ushqimore për të mbijetuarat e dhunës seksuale

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Kransiqi-Goodman, ka shpërndarë pako ushqimore për të mbijetuarat e tjera në Kosovë.

Kjo ishte edhe donacioni i parë nga Fondacioni “Vasfije’s Initiative”, njofton Klan Kosova.

Duke falënderuar të gjithë kontributdhënësit, vëllai i Vasfijes Nafi Krasniqi, njoftoi se vlera e përgjithshme është 5 mijë dollarë.

Statusi i plotë:

Njoftim! Sot kam përfunduar shpërndarjen e donacionit të dhuruar nga Buqja, i dedikuar për të Mbijetuarat e Dhunës Seksuale. Kjo ishte mbështetja e parë nga Fondacioni i Vasfije’s Initiative. Ne falënderojmë të gjithë ata që kanë kontribuar, vlera e përgjithëshme 5 000$.

Shpërndarja është bërë si në vijim:

DPG-Prishtinë, 3-ipërfituese,

QKRMT-Prishtinë, 8-të përfituese,

QPDG-Drenas, 14-të përfituese (pako ushqimore),

Medika Kosova-Gjakovë, 7-të përfituese,

Medika Gjakova-Gjakovë, 7-të përfituese,

LIVCZHK-Fushë Kosovë, 6-të përfituese,

FNLK-Prishtinë, 6-të përfituese,

PEA-Gjilan, 6-të përfituese,

Ne falenderojmë të gjitha qendrat për bashkëpunim!
#Thankyoumyqueen!!!

Reagon Vasfije Krasniqi pas emërimit të Goran Rakiq si zëvendëskryeministër: Turp

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë, e cila kishte rrëfyer publikisht tmerrin që i kishte ndodhur 20 vite më parë, Vasfije Krasniqi Goodman përmes një postimi në Twitter e ka quajtur të turpshëm vendimin e kandidatit për Kryeministër të Kosovës, Avdullah Hoti për ta emëruar në postin e zëvëndëskryeministrit Goran Rakiq , nga Lista Serbe.

Krasniqi-Goodman ia ka bashkangjitur postimit një postim të Avdullah Hotit para dy viteve i cili i njëjti kishte kritikuar Kuvendin, duke e quajtur Listën Serbe “ instrument i Beogradit”. / KultPlus.com

Vasfije Krasniqi i drejtohet Baton Haxhiut: Sa të jemi ne gjallë, ti nuk do të falësh gjakun e vuajtjet tona

Deklarata e fundit e Baton Haxhiut që të amnistohen krimet e luftës, së fundi ka ngjallë reagime të shumta, shkruan KultPlus.

Një reagim kundër Baton Haxhiut sapo e ka publikuar Vasfije Krasniqi Goodman. Ajo ka përzgjedhë një fotografi shumë të ndjeshme, ku shihet bashkë me Ferdonije Qerkezin, e cila ka humbur më të afërmit e saj në luftën e fundit.

Kësaj fotografie, Vasfije Krasniqi i ka bashkëngjitë edhe statusin e saj “Sa të jemi ne gjallë ti të falësh gjakun e vujtjet tona Jo”, dhe e njëjta ka bashkëngjitë edhe nja fotografi të Haxhiut./KultPlus.com