“Me këngët e Rizah Bllacës” vjen në 34 vjetorin e vdekjes së doajenit të këngës popullore

Duke kujtuar me nostalgji krijuesin dhe kultivuesin e këngës popullore, i cili pasuroi jetën, trashëgiminë dhe traditën tonë, vjen një performancë teatrore kushtuar rapsodit me vlera të larta artistike e njerëzore, Rizah Bllaca, përcjell KultPlus.

“Me këngët e Rizah Bllacës” vjen nën regjinë e Zana Durakut e cila ka falënderuar edhe kompozitorin Trimor Dhomin për ndihmën e dhënë gjatë realizimit.

Në këtë performancë do të interpretojnë Xhemail Gllavica, Rabije Kryeziu dhe Armend Ballazhi.

Ngjarja mbahet në vendlindjen e Rizahut në Suharekë, në 34 vjetorin e vdekjes së doajenit.

Ky organizim mbahet më datë 28 maj tek Shtëpia e Fellbahut, në ora 20:00. / KultPlus.com

“Testamenti”, shfaqja që sjell copëza nga e kaluara vjen premierë nesër

Në ndërtesën e Hamamit të vjetër në Prizren kësaj radhe do të mund të shihni një shfaqje mjaft interesante. Organizata Jo-Qeveritare “Dua” prezanton shfaqjen eksperimentale “Testamenti” e cila vjen me regji nga Zana Duraku, shkruan KultPlus.

“Testamenti” është shfaqje eksperimentale bazuar në poezinë “Jam Shqiptar”nga Mitrush Kutelit, në monodramën “Vdekja e një mbretëreshe” nga Rexhep Qosja dhe “Fjalimi i Skënderbeut “nga Stephan Zannowich. Copëza nga e kaluara që shërbejnë për të tashmen dhe të ardhmen.

Përzgjedhja dhe dramatizimi është bërë nga Mirlinda Bekteshi, përderisa luajnë aktorët Rabije Kryeziu dhe Armend Ballazhi.

Në piano: Alzan Gashi, në qifteli, lahut dhe tupan: Xhemail Gllavica. Koreograf: Rabije Kryeziu, skenograf\kostumograf: Skerdi Morina, organizator: Berat Prizreni, mjeshtër i ndriqimit: Mursel Bekteshi, xhirimet: VVJ studio.

Shfaqja vjen premierë më datë 31 gusht, në ora 20:00.

Ky projekt është i mbështetur nga Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit. / KultPlus.com