Altin Basha sjellë “Rojat e Taxhit” në Teatrin Eksperimental në Tiranë (VIDEO)

11 Dhjetor, 2017 - 8:00 pm

Më 15 dhjetor në Teatrin Kombëtar Eksperimental në Tiranë, vjen shfaqja “Rojat e Taxhit”, me tekst të Rajiv Joseph e me regji të Altin Bashës, shkruan KultPlus.

Kjo shfaqje vjen me lojën e aktorëve Gazmend Gjoka dhe Lulzim Zeqja ndërsa koreograf është Gjergj Prevazi.

Humaxhuni dhe Baburi janë shoke të ngushte dhe roje në ushtrinë perandorake të mbretit të Hindustanit Shah Xhahanit. Ndërsa bëjnë roje ata qeshin e fantazojnë me historitë e tyre të feminise dhe arratisjet në xhungël. Ata kanë privilegjin e çuditshëm të jenë roje të Taxh Mahalit, dedikimi epik që mbreti Shah Xhahani i bëri gruas së tij të vdekur Mumtaz Mahal. Kjo ndodh një natë para se ky monument t’i shfaqet botës si personifikimi më i fuqishëm dhe mbresëlënës i bukurisë…

Shfaqja që vjen më 15 dhjetor me fillim nga ora 19:00 në Teatrin Kombëtar Eksperimental në Tiranë, shpaloset nën skenografinë dhe kostumografin e Iliriana Loxha Bashës, kompozitor Endri Sina, video Florian Canga, as.regjie Elis Mataj dhe është përkthyer nga Rovena Vyshka./ KultPlus.com

https://www.facebook.com/iliriana.basha/videos/pcb.10208469241168848/10208469239848815/?type=3&theater

Të ngjajshme