Artistët nga Shqipëria: Kërkojmë shpjegim nga Ministria e Kulturës për deklaratën e Sinan Kajtazit

2 Mars, 2019 - 9:13 pm

Ka mjaftuar një status i koreografit Robert Nuha në lidhje me tri shfaqjet e fundit të Baletit Kombëtar të Kosovës, dhe i njëjti të nxitë reagime të shumta në Kosovë dhe Shqipëri, shkruan KultPlus.

Reagimi i Nuhës nëpërmjet rrjetit social Facebook kishte në fokus shfaqjet e BKK-së, të cilat së fundi janë drejtuar nga tre balerinë të këtij institucioni, të cilët së fundi i kanë përveshur mëngët për tu shndërruar në koreografë.

Teuta Krasniqi, Sinan Kajtazi dhe Kreshnik Musolli janë koreografët që janë vënë nën gozhdën e koreografit Robert Nuha, i cili ka vënë në mëdyshje këta tre balerinë për profesionalizmin e tyre, pasi që, sipas tij, të njëjtit i kanë dhënë të drejtë vetës që të hyjnë nën petkun e koreografit, por që të njëjtit nuk janë të kualifikuar për këtë profesion.

Dhe pikërisht ky reagim ka bërë që të ndajë komunitetin artistik në dy grupe.  Reagimi i Nuhës ka vënë në pah se Kosova tashmë ka rreth dhjetë koreografë të diplomuar, të cilët janë shkolluar në Fakultetin e Arteve të Shqipërisë, por të cilët nuk janë angazhuar në Baletin Kombëtar të Kosovës.

Por jo vetëm Robert Nuha ka mëdyshje

Një mëdyshje të tillë ka edhe ushtruesi i detyrës së drejtorit të Baletit Kombëtar të Kosovës, i cili të diplomuarit për koreografë në Shqipëri po i merr me rezervë, pasi që, Sinan Kajtazi, përpos që Fakultetin e Arteve në Shqipëri po e vlerëson si një institucion që ka mbetur nga koha e komunizmit, ai poashtu është shprehur se mënyra se si i kanë marë diplomat këta koreografë, është e dyshimtë.

Këtë deklaratë, Sinan Kajtazi e ka dhënë në një nga mediet e Kosovës, dhe kjo deklaratë ka nxitë edhe një reagim më të madh të komunitetit artistik në Shqipëri, duke përfshirë tashmë një numër të madh të artistëve.

Ema Andrea është artistja që ka reaguar ndaj deklaratës së Sinan Kajtazit, e cila në të njëjtën kohë ka kërkuar nga dy ministrat e Kosovës në Qeverinë Rama, Besa Shahini në atë të Arsimit dhe Gent Cakajt në atë të Jashtme, që të reagojnë ndaj kësaj deklarate të Sinan Kajtazit, duke pas parasysh se kjo deklaratë nuk është tashmë një deklaratë private, por institucionale, pasi që Sinan Kajtazi së fundi është duke ushtruar postin e drejtorit të Baletit Kombëtar të Kosovës.

“Ne kuadrin e marreveshjes(ve)per bashkepunime kulturore e projekte te perbashketa et etj midis Shqiperise e Kosoves,me poshte nje Drejtues enti shteteror, deklaron se dyshon mbi menyren si merren diplomat ne “Nje Universitet te nje vendi fqinj krijuar ne komunizem etj etj”qe eshte Universiteti i Arteve ne Tirane. Nuk kam nder mend te replikoj mbi konceptin e ketij drejtuesi per artin,e as kam nder mend ti tregoj qe nga auditoret e atij Universiteti ka nisur levizja studentore per rrezimin e diktatures,skam nder mend te flas per artistet qe kane dale nga dyert e ketij Universiteti,e integritetin e kolegeve mentore pasi nuk ndaj te njejtin nivel me padijen e Zotnise.

Zonja Besa Shahini, zv Ministria e Kultures dhe Ministri i Jashtem jo vetem si mbajtes te merituar te posteve drejtuese ne Shqiperi por edhe si njohes me te mire te mentalitetit te bashkevendasit Tuaj,jam sigurte qe ju do te reagoni ndaj kesaj deklarate te papergjegjshme te shprehur si ‘mendim personal” kundrejt UA,i vetmi institucion edukimi artistik ne nivelin Universitar ne Shqiperi.Per te justifikuar vendimet personale,askush nuk ka te drejte te fyeje dedikimin,profesionalizmin e integritetin e kolegeve te Universitetit te Arteve ne Tirane! Gjergj Prevazi Kozeta Bakiu Genci Fuga Rovena Lule tag koleget kush eshte dakort!”, është reagimi i Ema Andreas.

Reagimit të saj tashmë i janë përgjigjur disa nga artistët e Shqipërisë, të cilët kanë kërkuar që për këtë deklaratë të Kajtazit, një shpjegim duhet të japë edhe Ministria e Kulturës në Kosovë, pasi që, Sinan Kajtazi është vartës nga ky institucion.

Shfaqjet që kanë nisë këtë zjarr të reagimeve janë: “Pa mure” me koreografi të Teauta Krasniqit, “O. Taka” me koreografi e muzikë të Sinan Kajtazit, dhe së fundi shfaqja “Andërr” e Kreshnik Musollit./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme