Balerini shqiptar, drejtor në Teatrin Kombëtar të Split-it

28 Shtator, 2019 - 1:00 pm

Si duket, arti është fusha ku shqiptarët shkëlqejnë më së shumti.

Së fundi, Ilir Kerni, njëri ndër balerinët më të suksseshëm shqiptarë, është zgjedhur drejtor në teatrin e Split-it, shkruan KultPlus.

Balerini dhe koreografi shqiptar, Ilir Kerni, përmes një stausi në llogarinë e tij personale në Facebook, bëri të ditur së është zgjedhur drejtor i Teatrit Kombëtar në Split të Kroacisë.

Statusi i plotë:

Ndjehem shumë i lumtur që jam pjesë e ekipës fantastike të “Théâtre National Cross de split”. Me baletin e një traditë të jashtëzakonshme.

Drejtor i baletit për periudhën 2019-2023.

Ilir Kerni, në rininë e tij ka qenë balerin. Së fundi, ai ka qenë edhe koreograf në disa shfaqje baleti. Një pjesë të karrierës së tij e ka zhvilluar edhe në Shqipëri, por, veprimtari e tij kryesisht zë vend në Kroaci.

/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme