Drama e Roman Polanskit udhëheq me kandidimet Cesar

31 Janar, 2020 - 12:00 pm

Filmi i ri i regjisorit të arratisur Roman Polanski, “An Officer And A Spy”, i udhëheqin të gjitha nominimet për ndarjen e “Oscarëve” të Francës.

Drama i mori 12 kandidime kur të mërkurën u shpallën ato për çmimet Cesar (29 janar 20) – një më shumë se sa “Les Miserables” nga Ladj Ly, shkruan KOHA Ditore.

Arritja e Polanskit i përfshinë nominimet për Filmin më të mirë, Regjisorin më të mirë dhe Aktorin më të Mirë (për Jean Dujardin).

Regjisori ka jetuar në ekzil në Evropë që nga viti 1977 pas një akuze për abuzim seksual të fëmijës në Amerikë.

An “Officer And A Spy” e pati premierën në Festivalin e Filmit në Venecia 2019, duke e fituar çmimin Grand Jury. /KultPlus.com

Të ngjajshme