Faruk Begolli në ballinën e revistës serbe ‘Ilustrovana Politika’

13 Shtator, 2018 - 2:44 pm

Legjenda Faruk Begolli ka kaluar një jetë plot suksese në botën e filmit dhe teatrit.

Profesori i kujtuar nga gjeneratat e ndryshme në Kosovë, në dhjetor të vitit 1972 pushtoi kopertinën e revistës javore serbe ‘Ilustrovana Politika’.

Me 5 dhjetor të këtij viti ai do të ishte në kopertinën e revistës së njohur, ende në një moshë të re.

Begolli atyre viteve ishte angazhuar me “Të ngujuarit”, “Si të vdise” dhe më vonë në projektin “Era dhe Lisi”.

Begolli vdiq me 23 gusht të vitit 2007, ndërsa mbetet ndër kolosët e kinematografisë shqiptare dhe mësues i pashoq në këtë fushë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme