‘FemArt’ nesër përmbyll edicionin me shfaqjen e baletit “Luxuria”

22 Qershor, 2022 - 10:50 pm

Në kuadër të festivalit ‘FemArt’ nesër prezantohet edhe shfaqja speciale e baletit “Luxuria” me regji të David Gutiérrez Molina, përcjell KultPlus.

Shfaqja e cila do të luhet në Tetarin Kombëtar të Kosovës do të fillojë nga ora 21:30, dhe njëkohësisht do ta përmbyllë këtë edicion të festivalit.

PREZANTIM SPECIAL: FLAMENKO BALETI “LUXURIA”/ SPANJË
Ora: 21:30 – 23:00
Vendi: Teatri Kombëtar i Kosovës, Prishtinë
Regjisor/Kërcimtar: David Gutiérrez Molina
Regjisore/Kërcimtare: Paula Sánchez Reyes
Kitarë: Jordi Centeno Alfaro
Bateri: Alberto Garrido Lopez
Saksofon: Rafael Palomares Soriano
Këngëtar: Joel Luque Muñoz
Kërcimtaret/ët: Alicia Reyes Gambin, Andrea Amaya Berge, Maria Bardolet Garcia, Alba Soto Díaz, Estefanía Victoria, Maiz Rubio.
Ndriçimi: Daniel Pecellín Vilar
Zërimi: Marcos Prieto Cervera
Menaxher: Jaime Trancoso González
Ilustrimi: Dima Nachawi
Dizajni: Arbër Matoshi

“Luxurîa”, me regji të David Gutiérrez Molina, është një shfaqje e cila ka gjithçka; nga seksi tek skandali, deri tek tronditja totale dhe e paprecedentë, dhe kombinimi i vallëzimit tradicional, atij modern dhe bashkëkohor i flamenkos e bën atë pa dyshim një nga prodhimet e reja më tërheqëse. Sinteza magjepsëse e stileve muzikore, që është kombinim midis muzikës klasike, xhazit dhe flamenkos konvencionale nënkupton që në skenë krijohet një ambient i bukur, lirik dhe megjithatë tragjik, dhe i mbushur me konflikte. / KultPlus.com

Të ngjajshme