Flaka Goranci sonte me premierë, shfaqja operistike “Rusalka” do të shfaqet në Gjermani (FOTO)

7 Tetor, 2017 - 3:30 pm

Foto: Andreas Lander

“Është kënaqësi për mua që pas rolit të Carmen, të ftohem prap po nga ky teatër, tashmë për një shfaqje tjetër opersitike të rëndësishme, sic është opera “Rusalka”, ka thënë Goranci për KultPlus.

Në Teatrin e Operës në Madeburg të Gjermanisë, sonte do të shfaqet premiera e shfaqjes “Rusalka”, nga kompozitori çek Antonin Dvorak, shkruan KultPlus.


Dhe pikërisht në këtë shfaqje, mezzosopranoja Flaka Goranci do të ngjitet në këtë skenë, me rolin e Zanës së Tretë (Third wood sprite), shfaqje kjo që edhe do të shënojë hapjen e sezonit në këtë teatër.

Vetë Flaka Goranci ka shpjeguar për KultPlus se ky projekt vjen si një produksion i mrekullueshëm me regji të regjisorit anglez Stephen Lawless dhe nën dirigjimin e dirigjentit polak Pawel Poplawksi.
“Është kënaqësi për mua që pas rolit të Carmen, të ftohem prap po nga ky teatër, tashmë për një shfaqje tjetër opersitike të rëndësishme, sic është opera “Rusalka”, ka thënë Goranci.

Ndryshe, Flaka Goranci po këtë vit ka debutuar me rolin e Carmen në këtë shtëpi operistike, për të pasuar më pas edhe oferta për shfaqjen “Rusalka”./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme