‘Gravité’ nga shqiptari Angelin Preljocaj mahnitë audiencën në Francë

22 Shtator, 2018 - 10:07 am

Artisti dhe koreografi shqiptar me famë në Francë, Angelin Preljocaj, ka realizuar kësisoj premierën botërore të projektit të tij më të ri.

Në kuadër të edicionit të 18-të të Bienales së Vallëzimit në Lion të Francës, “Gravite” ka ardhur e formësuar nga dora e Preljocajt.

Baleti “Gravite” reflekton mbi raportin mes trupave dhe gravitetit, duke vënë në pikëpyetje fuqinë e trupit për lëvizje. Pas shfaqjes në Bienalen e Vallëzimit në Lion, baleti do të jetë nga data 3-6 tetor edhe në Grand Theatre de Provence, shkruan KultPlus.

Në skenë, 12 vallëtarë testojnë limitet me trupin e tyre.

“Këta vallëtarë duan të kërcejnë aq shumë saqë kemi krijuar ‘pika’ të reja të gravitetit. Është një përzierje mes vallëzimit bashkëkohor dhe klasik” tregon Preljocaj.

Preljocaj ka inskenuar edhe punë të tjera në Francë dhe gëzon famë në këtë shtet. Mes baleteve tjera janë edhe “Siddharta”, “Un funambule”, “The Rite of Spring”. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme