Greva e aktorëve detyron Teatrin të pezullojë çdo aktivitet teatror

5 Shtator, 2018 - 4:24 pm

Teatri Kombëtar i Kosovës njofton se ka pezulluar çdo aktivitet teatror për një periudhë të pacaktuar, shkruan KultPlus.

Pezullimi i aktiviteteve ka ardhur si rezultat i grevës që ka filluar sot nga Shoqata Sindikata e Artistëve të TKK-së.

“Të dashur artdashës dhe spektatorë të Teatrit Kombëtar të Kosovës. Me keqardhje ju njoftojmë që sot me datë 05/09/2018, ka filluar grevën Shoqata Sindikata e Artistëve të TKK – së, ku si pasojë Teatri Kombëtar është i obliguar ta pezulloj aktivitetin e vet teatror për një periudhë të pacaktuar kohore. Mbesim me shpresë së një situatë e tillë jo e favorshme për Teatrin Kombëtar të Kosovës do të tejkaloj dhe së shpejti do t’ju njoftojmë për procesin normal të prezantimit të programit tonë të ri”, është njoftimi i Teatrit Kombëtar të Kosovës.

Pezullimi i aktiviteteve të TKK-së nënkupton edhe anulimin e premierës së shfaqjes “Kopshti i vishnjeve” me tekst të Anton Çehov dhe me regji nga Ilir Bokshi. Premiera e kësaj shfaqje ishte paraparë që të mbahej sonte duke filluar nga ora 20:00./ KultPlus.com

“Kopshti i Vishnjeve” nga Ilir Bokshi, sjellë kapjen e pushtetit nga injorantët

Të fundit

Të ngjajshme