“KUMT” premiera e re e Ansamblit “SHOTA”

21 Shtator, 2018 - 5:30 pm

Viti 2018 ishte shpallur si Vit mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit- Skënderbeut. Për nder të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar, Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” sjellë premierën e re “KUMT”.

‘KUMT’ është koreodramë e punuar nga koreografi i mirënjohur shqiptar, Gjergj Prevazi, i cili ka bërë gjithashtu edhe regjinë e kësaj shfaqjeje, nën udhëheqjen artistike të Ylber Asllanajt. Muzika është realizuar nga Valton Beqiri, ndërsa kostumografia nga Vesa Kraja.

Premiera e kësaj shfaqjeje do të mbahet më datë 26 shtator 2018, në sallën e Teatrit Kombëtar të Kosovës, me fillim nga ora 20:00.

Kujtojmë që ‘SHOTA’, më herët në këtë vit pati edhe një premierë tjetër, më saktësisht koreodramën ‘Lulet e Marsit’ , të autorit Xhemali Berisha, e cila u realizua për nderë të 20 vjetorit të “Epopesë së UÇK-së” dhe rënies heroike të komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij./ KultPlus.com

Të ngjajshme