займ на карту онлайн потребительский кредит

Margariti: Kadri Roshi, legjenda e skenës dhe ekranit që nuk do të harrohet kurrë

4 Janar, 2020 - 6:00 pm

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti kujtoi sot legjendën e skenës dhe ekranit Kadri Roshi, në 96-vjetorin e lindjes.

“Bëhen sot 96 vite që nga lindja e aktorit të madh shqiptar, Kadri Roshi. Një legjendë e skenës dhe ekranit tonë, emri i Kadri Roshit do të kujtohet gjithnjë për filmin dhe teatrin shqiptar, ku ai luajti role dhe figura të spikatura, që nuk do të harrohen kurrë”, tha ajo.

Kadri Roshi lindi më 4 janar 1924 dhe u nda nga jeta më 6 shkurt 2007 në Tiranë. Përfundoi studimet e larta në Pragë në vitin 1951. Ai e filloi karrierën e tij si aktor në Teatrin Popullor në moshën 21-vjeçare, duke qenë një ndër krijuesit e këtij teatri. Që nga ajo kohë ai luajti rreth 180 role në skenë dhe kinematografi.

Nga shumëkush është konsideruar si legjendë e skenës dhe ekranit shqiptar. Ai ka qenë një aktor brilant me një talent të lindur. Në vitin 1995 është nderuar me Çmimin e Karrierës në Festivalin e Filmit Artistik dhe në vitin 1997 me Çmimin e Madh të Nderit.

Ai është “Nderi i Kombit” nga viti 1999. Emri i Kadri Roshit do të kujtohet gjithnjë si kolos për filmin dhe teatrin shqiptar, ku luajti role dhe figura të spikatura, të cilat nuk do të harrohen kurrë. /KultPlus.com

Të ngjajshme