Mbi 100 fëmijë të spektrit autik e me aftësi ndryshe ndoqën operën ‘La Boheme’

21 Prill, 2024 - 2:38 pm

Mbi 100 fëmijë të spektrit autik, por edhe me sindromën Down, sindromën Williams e me aftësi ndryshe, bashkë me prindërit e tyre, ndoqën operën “La Boheme”.

Vjera – mami i Sarës, Elvana – mami i Nensit, Fatimja – mamaja e Uendit dhe Vera – mamaja e Arturit japin përshtypjet e tyre për nismën e TKOB-së, duke iu bashkuar muajit të ndërgjegjësimit ndaj autizmit.

Është e vërtetuar shkencërisht që MUZIKA ndihmon në përmirësimin e autizmit, ndaj edhe Tetri Kombëtar i Operës dhe Baletit këtë muaj ia kushtoi ndërgjegjësimit ndaj autizmit./atsh/KultPlus.com

Të ngjajshme