Shpallen fituesit e çmimeve Kult 2017-të

15 Nëntor, 2017 - 9:27 am

Është mbyllur mbrëmja e madhe e çmimeve Kult këtë të martë në sallën e Koncerteve të Katedrales Ortodokse, në Tiranë. Një nga eventet më të veçanta që arrin të bashkojë të gjitha zhanret e artit shqiptar për garën e çmimeve Kult ka shpallur sonte artistët fitues pas dhjetëra nominimesh.

Mbrëmja gala e ndarjes së Çmimeve Kult për të trembëdhjetin vit radhazi, shpalli fitues emrat më të mirë në fushën e artit.

Aktorë, këngëtarë, autorë librash, instrumentistë, balerinë e artistë të artit pamor dhe jo vetëm, pritën me emocion ndarjen e çmimeve.

Emra të shumtë të artit dhe kulturës shqiptare ishin pjesë e eventit madhështor të ndarjes së Çmimeve Kult. Mbrëmja Gala u transmetua Live në Klan Plus, nën prezantimin e regjisorit Leonard Bombaj dhe Vikena Kamenica.

Lista me disa nga çmimet më të rëndësishme të mbrëmjes:

Artisti Pamor i Vitit
Bashkim Ahmeti

Balerini i Vitit
Ervis Nallbani

Instumentisti i Vitit
Jonian Kadisha

Interpretuesi lirik i Vitit
Vikena Kamenica

Kënga e Vitit
Alban Skënderaj

Aktori i Vitit
Bujar Asqeriu

Regjia e Vitit
Altin Basha

Të fundit

Të ngjajshme