Mrekullia e koreografisë së Eno Peçit nëpërmjet videos, vjenezët e vlerësuan si një prurje të re (VIDEO)

21 Shkurt, 2020 - 10:16 pm

Nën moton “Mbretëresha e natës” mbrëmjen e së enjtes është prezantuar “Opernball”, evenimenti më i madh artistik i kryeqytetit austriak, koreografi që i është besuar koreografit shqiptar Eno Peçi, shkruan KultPlus.

Ricardo Leitner ka shkruar për këtë koreografi, i cili ka specifikuar se prej se i përcjellë prezantime të tilla, një koreografi që shfrytëzon në këtë mënyrë hapësirën, nuk e ka parë në jetë, dhe sipas tij, ai punën e Peçit e ka vlerësuar si një punë të mrekullueshme, dhe si një risi në koreografinë vjenezë, pasi që, sipas tij, koreografët e tjerë kanë përsëritur njëri tjetrin, por Eno Peçi solli diçka të re.

Kjo shfaqje ka pas audiencë mbi 5 mijë mysafirë VIP nga të gjitha fushat jetësore në Austri.

Eno ka zgjedhur edhe vet që të performojë në këtë mbrëmje  me valsin “Abendblätter” të Zhak Offenbach, ku kanë qenë të përfshirë shumë balerinë. Për më shumë, shikojeni videon e kësaj performance më të madhen në Vjenë, e që i është besuar koreografit shqiptar Eno Peci./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme