Ndahen çmimet në festivalin “MonoAkt 2019”

27 Qershor, 2019 - 10:59 am

Në qytetin e Pejës, dje u mbyll edicioni XI i Festivalit Ndërkombëtar të Monodramës “MonoAkt 2019”

Çmimin “Aktorja më e mirë” e fitoi aktorja Arjola Demiri që interpretoi monodramën “Dashuritë e virgjëreshës Madalenë” me regji të Ben Apollonit.

Me shfaqjen “Artist i vetëm” u përmbyll ky edicion, pas së cilës është bërë ndarja e çmimeve.

Juria e Festivalit e përbërë nga Nina Mazur, Liviu Dospinecu dhe Emin Emini ndau këto çmime: Shfaqja më e mirë – monodrama “Dhoma për një pamje” nga Kroacia, Çmimi Special – për aktorin francez Arman Saribikian, ndërsa MonoStripi më i mirë ishte për Blerta Gubetinin.

Me “Mirënjohja Post Mortum” u nderua Asllan Hyseni, “Mirënjohja e veçantë” iu nda Hasan Dreshajt teksa “Shpërblimi për vepër jetësore” iu rezervua Ahmet Jakupit nga Maqedonia, Josif Papagjonit nga Shqipëria dhe Reshat Sahitajt.

Gjatë këtij edicioni, pati shfaqje nga Kroacia, Maqedonia e Veriut si dhe ishin dy shfaqje kosovare. Të gjitha shfaqjet u mbajtën  në Teatrin e Pejës “Istref Begolli”, Skenën e Fakultetit të Arteve si dhe në Teatrin “Dodona”. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme