Nis festivali i teatrove/ ‘Hapat’, 10 produksione nisin shfaqjet sot deri më 10 dhjetor

5 Dhjetor, 2023 - 11:00 pm

Festivali Teatror “HAPAT”, ngjarja më e rëndësishme e skenës teatrore për të rinjtë po afron.

10 produksionet e festivalit “HAPAT” do të shfaqen nga data 5 deri më 10 dhjetor në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” dhe në sallën black box të Universitetit të Arteve.

Festivali teatror “HAPAT” është faza finale e Fondi të Teatrit për të Rinj akorduar nga Ministria e Kulturës , në mbështetje të skenës së pavarur artistike. Ky projekt kërkon ti shpërndajë krijuesit e teatrit jo vetëm në Tiranë, por edhe në Korçë, Shkodër, Vlorë, Elbasan dhe Gjirokastër.

Festivali “HAPAT” ka natyrë kompetitive. Vlerësimet bëhen nga juria profesioniste e përbërë nga Besfort Idrizi, Robert Nuha, Endri sina, Alert Çeloaliaj, Spofi Kara, Beqo Nanaj, Iris Canaj. Të 10 poduksionet vlerësohen me çmimet: nga Shfaqja dhe Regjia më e mirë e deri tek kostumet./topchanel/KultPlus.com

Të ngjajshme