Olga Smirnova, balerina e parë ruse që braktis Teatrin Bolshoi: Më vjen turp

16 Mars, 2022 - 11:00 pm

Balerina kryesore e “Balshoit”, teatrit të famshëm rus, Olga Smirnova, braktis skenën për t’iu bashkuar Baletit Kombëtar Hollandez në Amsterdam, duke u bërë balerina e parë ruse, e cila ndërmerr këtë hap, pas pushtimit të Ukrainës.

“Smirnova ishte shumë e qartë në kritikën e saj të fundit, për pushtimin rus në Ukrainë, çfarë e bën të vështirë për të, punën në vendin e saj të lindjes”, – erdhi deklarata zyrtare nga autoritetet pranë Baletit Kombëtar Hollandez.

“Duhet të jem e sinqertë dhe të them, se jam kundër luftës, me gjithë shpirt.

Kurrë, nuk e kam menduar se mund të ndiej turp për Rusinë, por sot ndihem sikur ka një Rusi para dhe një, pas kësaj që po ndodh”, – shkroi primabalerina 30-vjeçare, në një postim në “Telegram”, fillimin e këtij muaji.

“Ne mund të mos jemi në qendër të konfliktit ushtarak, por nuk mund të qëndrojmë indiferentë, përballë kësaj katastrofe globale”, – shtoi ajo.

Sipas një deklarate nga Baletit Kombëtar Hollandez, balerina, gjyshi i së cilës është ukrainas, tha se kishte kohë që mendonte të largohej nga Balshoi, por “situata aktuale e përshpejtuar të gjithë procesin”.

Balerinët e huaj rusë, kanë njoftuar largimin në shenjë solidariteti me viktimat e konfliktit në Ukrainë, por Smirnova është balerina e parë ruse, që e bën këtë në publik. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme