“Renaissance”, Teatri Kombëtar, pjesë e projektit ndërkombëtar të teatrit digjital

20 Maj, 2021 - 2:34 pm

Përshtatja me pandeminë ka sjellë këto kohë mënyra nga më të ndryshmet për të realizuar projekte artistike dhe për të shkuar sa më pranë spektatorit dhe publikut.

Një nga aktivitetet artistike të zhvilluara këto ditët e fundit nga Teatri Kombëtar është projekti “Renaissance”.  Bazuar në letërsinë klasike, ky teatër zhvillon një “teatër figurash”, duke kombinuar shfaqjet me kukulla, teatrin e objekteve dhe muzikë.

Në këtë projekt artistik aktorët luajnë me të rëndomtën, me klishenë, duke provokuar me çuditshmërinë nga e cila rrjedh poezia.

Në këtë projekt vijnë disa video gazmore, groteske dhe krijuese të serisë “Renaissance”.

Një ndër filmat e realizuar është edhe filmi që është pjesë e Renaissance, një projekt madhor i teatrit digjital i koordinuar nga European Theatre Conventional.

Projekti mbulon 22 teatro, 18 shtete evropiane dhe 250 artistë.

Çdo teatër ka prodhuar një përgjigje dramatike – duke u mbështetur në filozofi, fantazi dhe tensionin e të jetuarit nën pandemi, për të prodhuar një seri origjinale me filma të shkurtër dramatikë, të cilët janë të mundur të shihen falas nga shtëpia nga i gjithë publiku artdashës. / atsh / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme