Rusia anulon shfaqjet e regjisorëve që kritikuan luftën në Ukrainë

2 Maj, 2022 - 9:25 pm

Fansat e mërzitur kanë pyetur pse një seri shfaqjesh u anuluan papritur në teatrin Bolshoi të Rusisë këtë javë.

Edhe pse teatri nuk dha asnjë arsye për ndërprerjen e shfaqjeve të regjisorëve Timofey Kuliabin dhe Kirill Serebrennikov, ata të dy janë shprehur kundër luftës.

Kuliabin ka përdorur llogarinë e tij në Instagram për të shprehur solidaritetin me Ukrainën, duke bërë thirrje që Mariupol të shpëtohet dhe duke shkruar se “jo të gjithë rusët janë fashistë”.

Muajin e kaluar, Serebrennikov i tha France 24 se “është mjaft e qartë se Rusia e ka nisur luftën” dhe se ai e konsideroi situatën zemërthyese.

“Është luftë, është duke vrarë njerëz, është gjëja më e keqe që mund të ndodhë ndonjëherë me qytetërimin, me njerëzimin… Është një katastrofë humanitare, janë lumenj gjaku,” tha ai.

Shfaqjet nga dy regjisorët janë zëvendësuar, duke marrë kritika në internet nga qindra komentues./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme