Shfaqja e dritave takohet me operën në Tokio ndërsa ‘Turandoti’ i rikrijuar kërkon t’i rikthejë sërish njerëzit në teatër

24 Shkurt, 2023 - 9:15 pm

Një shfaqje me drita kaleidoskopike ka ndihmuar në rishpikjen e operës “Turandot” të Giacomo Puccinit që po luhet aktualisht në Tokio, një prodhim që synon të rikthejë njerëzit në kinema tani që pandemia është lehtësuar, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Opera, e riimagjinuar nga regjisori amerikan Daniel Kramer në bashkëpunim me teamLab, grupi japonez i famshëm për instalimet e tij të artit dixhital, përdor shfaqje verbuese të lazerëve dhe skulpturave tredimensionale të dritës.

“Unë mendoj se pas COVID-19, ne kemi gjetur një rënie kaq të madhe të audiencës globalisht tek njerëzit që në të vërtetë janë të gatshëm të dalin nga shtëpitë e tyre dhe të ulen në ngjarje gjigante të përbashkëta në komunitet, përveç nëse ato janë absolutisht diçka e tillë, e cila është e mundur vetëm përjetoni drejtpërdrejt”, tha Kramer për Reuters

“Ju nuk mund ta shikoni këtë në televizor. Ju nuk mund ta shihni këtë në Netflix. Ju nuk mund ta merrni këtë në mediat sociale … Dhe mendoj se sa më shumë e më shumë shërohemi nga COVID, aq më shumë teatër si ky do t’i tërheqë njerëzit nga shtëpitë e tyre’.

Në historinë origjinale, Princesha Turandot, e bija e një perandori kinez, kërkon të shmangë martesën duke u dhënë kërkuesve të mundshëm tre gjëegjëza për t’i zgjidhur, dhe atyre që nuk munden u pritet koka menjëherë.

Kramer tha në versionin e tij se donte të largohej nga një fantazi perëndimore e Kinës së lashtë dhe në vend të kësaj të krijonte një botë që rrotullohet rreth një shfaqjeje futuriste distopike./ KultPlus.com

Të ngjajshme