“Hamleti simbas Horacit” sonte në Teatrin Kombëtar të Kosovës

5 Qershor, 2018 - 2:31 pm

“Hamleti simbas Horacit”, me tekst të Ag Apollonit e regji të Ilirjan Himajt, vjen me premierë sonte në Teatrin Kombëtar të Kosovës, shkruan KultPlus.

“Hamleti simbas Horacit”, sjellë në kastën e aktorëve: Shkëlqim Islami, Agron Shala, Valina Muçolli, Beslidhje Bytyqi, Labinot Lajçi dhe Kreshnik Malushaj.

Princi Hamlet, i biri i Mbretit Hamlet, Klaudit, Polonit e Gertrudës, vëlla i Ofeisë dhe Laertit, armik i Fortimbrasit dhe dashnor i Horacit, nuk lë gurë pa lëvizë për ardhje në pushtet.

Kjo shfaqje, ishte paraparë që të dalë me premierë më 16 prill, por që, për shkak të lëndimit të aktorit i cili sjellë personazhin kryesorë të shfaqjes Shkëlqim Islamit, ajo është shtyrë për 8 qershor.

Kompozitor i kësaj shfaqje do të jetë kompozitori i njohur kosovar Memli Kelmendi ndërsa skenografia e kostumografia i është besuar Agnesa Malushajt.

Rikujtojmë se shfaqja vjen me premierë më 8 qershor në skenën e vogël të vogël të Teatrit Kombëtar të Kosovës, me fillim nga ora 21:00. Repriza e parë e shfaqjes është nesër në TKK, me fillim nga ora 21:00./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme