займ на карту онлайн потребительский кредит

Trupa e Baletit Kombëtar të Kosovës sonte me shfaqje në Tetovë

18 Tetor, 2017 - 10:41 am

Trupa e Baletit Kombëtar të Kosovës është nis sonte në Qendrën për Kulturë të Tetovës me shfaqjen “Një legjendë për dashurie”, shkruan KultPlus. Shfaqja vjen me koreografi të Pullumb Agalliu ndërsa sonte në hapësirat e Qendrës për Kulturë në Tetove shfaqet me fillim nga ora 19:00.

Kjo shfaqje nis me ngjarjen kur në oxhakun e Bardhëve lindi vajzë. Vendosën ta quajnë Borana (Teuta Krasniqi) me rastin e borës së parë. Borana rritet dhe bëhet vajza më e bukur në fshat. Të gjithë e duan. Djemtë e fshatit çmendeshin për bukurinë e saj. Bajrori (Fatmir Smani, Sead Vuniqi) dhe Ujkani (Sinan Kajtazi, Donmir Bilalli) janë dy djemtë që shprehin dëshirë të miqësohen më të. Borana ua vë një kusht të dyve. Ajo thotë se cili do ta rrëmbejë shaminë e kuqe do të miqësohet me të. Shaminë e rrëmben Bajrori dhe këtu nis gjithçka. Ujkani nga xhelozia e tepërt vendos të hakmerret.

“Një legjendë për dashurinë”, u dha premierë në Prishtinë pikërisht në 45 vjetorin e themelimit të Baletit Kombëtar të Kosovës./ KultPlus.com

Të ngjajshme