Vdes Mbretëresha e Valles Shqiptare, Lili Cingu

5 Shkurt, 2024 - 8:02 pm

Sot ka vdekur imazhi i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore Liljana Cingu, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor përmes një njoftimi në facebook.

“Për vite me radhë, ajo ishte imazhi i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore, duke u dhënë jetë më shumë se 200 valleve të kërcyera prej saj.

Lili Cingu i përket asaj plejade artistësh, që e ngjitën vallen shqipe në skenat më të mëdha të botës, duke treguar një Shqipëri tjetër, me kulturë dhe folklor të pasur.

Sallës së provave të Ansamblit do t’i mungojë hapi i saj i lehtë, dhe fjala e saj e ëmbël.

Por kjo ikje është vetëm fizike, sepse emri i saj do të jetojë bashkë me Ansamblin, e kudo që të kërcehet vallja shqipe, do të jetë edhe kujtimi i Lili Cingut me publikun që aq shumë e deshi dhe e vlerësoi, ka njoftuar TKOB përmes një komunikate./KultPlus.com

Të ngjajshme