Momenti i parë kur Shyhrete Berishës pas lufte nuk i lejohet të futet në shtëpinë e saj (VIDEO)

25 Mars, 2019 - 11:35 pm

Pas vendimit të Gjykatës Themelore të Prizrenit që Shyhrete Berishës i takon gjysma e shtëpisë dhe e njeh si pronare legjitime të shtëpisë në të cilën i’u kishin vrarë nga forcat serbe burri dhe fëmijët e saj.

Shyhrete Berishës nga familjarët e bashkëshortit tashmë të ndjerë i’u kishte mohuar për vite më radhë pronësia e shtëpisë, shkruan GazetaBlic.

Në një dokumentarë të realizuar nga Parrotlla është një sekuencë kur Shyhrete Berisha pas luftës për herë të parë viziton shtëpinë e saj dhe nuk lejohet të futet brenda.

Familjarët e bashkëshortit të saj të vrarë në luftë i’a kishin lëshuar me qira shtëpinë OSCE duke e lënë atë jashtë shtëpisë ku i’u vranë fëmijët.

Momentet e dhimbshme kur Berishës nga zyrtarë të OSCE i kumtohet lajmi se ata nuk e njohin atë si pronare mund t’i shihni në videon më poshtë prej minutës së 18:34.

Të ngjajshme