28 Nëntori, festë zyrtare në Republikën e Kosovës

24 Nëntor, 2017 - 10:24 am

Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj, dje vendosi që 28 nëntorin ta shpalli festë zyrtarë të Kosovës, shkruan KultPlus.

Lajmin kryeministri e bëri të ditur nëpërmjet rrjetit social Facebook, ku këtë ditë e shpalli ditë pushimin në territorin e Republikës së Kosovës.

“Duke u bazuar në Ligjin për festat zyrtare, kam vendosur që 28 nëntorin – si Dita e Shqiptarëve – ta shpalli ditë pushimi në territorin e Republikës së Kosovës, për t’i respektuar vlerat e trungut etnik shqiptar si dhe traditat e mira familjare e shoqërore.
Vendimi, që 28 Nëntori të jetë ditë pushimi, është i motivuar nga aspekti historik, tradicional dhe politik.
RH”, ka shkruar Haradinaj, në Facebook./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme