займ на карту онлайн потребительский кредит

33 vite më parë mund të blinit biletën e trenit nga Prishtina në Marseille të Francës

13 Maj, 2019 - 6:50 pm

Enver Robelli

Fushë-Kosovë – Marseille, viti 1986

Në verën e vitit 1986 Shemsi Krasniqi nxori një biletë treni për të udhëtuar nga Fushë-Kosova në Marseille (Marsejë, Francë). Para 33 viteve kanë qenë të mundshme ëndrra të tilla. Shkoje në Fushë-Kosovë, merrje biletën e trenit dhe niseshe për në Francë. Vizë? Ah, jo, s’kishte nevojë për vizë. Në Marseille mund të blije bileta për Festivalin e Teatrove në Avignon. Shemsi Krasniqi, sot profesor sociologjie në UP, i ka ruajtur të gjitha biletat e vitit 1986. Në vitin 2019 nuk mund të marrësh biletë treni nga Fushë-Kosova në Marseille. Njëherë duhet të presësh me muaj, me muaj, me muaj për një termin, pastaj për një vizë… Një padrejtësi e poshtër!/ Marrë nga llogaria e Enver Robellit në Facebook./ KultPlus.com

Të ngjajshme