Tradita 1500-vjeçare japoneze, prezantohet në Muzeun e Kosovës

25 Maj, 2018 - 11:23 am

Sot në Muzeun e Kosovës, zhvillohet “Kumihimo Workshop”, ku Hoko Tokoro prezanton teknikën tradicionale japoneze të quajtur Kumihimo, për krijimin e gërshetave me ngjyra nga fijet e mëndafshit.

Në Japoni, kjo zeje është trashëguar brez pas brezi për 1500 vjet. Samurajët dikur përdornin Kumihimon për krijimin e brezit për të vendosur armët e tyre, dhe gjithashtu rripin e Kimonos, i cili ishte i thurur nga një kordon sipas mënyrës së artit Kumihimo.

Aktiviteti fillon nga ora 13:30 në Muzeun e Kosovës. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme