85 mijë turistë vizituan kalanë e Gjirokastrës nga janari në shtator

30 Shtator, 2018 - 8:15 pm

Sot vetëm në kalanë e Gjirokastrës numërohen nga janari në shtator 2018, 85 mijë vizitorë.

Në fjalën e tij në ceremoninë e përfundimit të fazës së parë të Pazarit të Gjirokastrës, Kryeministri Edi Rama theksoi se “ky është një ndryshim i shumëfishtë, pasi në 2013 numëroheshin 6900 vizitorë në Gjirokastër, zyrtarisht”.

Kreu i qeverisë u shpreh se “sikundër në 2013 ishin katër vende ku mund të shkoje të kaloje natën në Gjirokastër, sot nëse i referohemi “booking.com” janë shumë e shumë më tepër se kaq dhe shumë më tepër do të jenë vit pas viti e muaj pas muaji”.

Kryeministri Rama premtoi se qeveria do të vazhdojë investimet në qytetin e gurtë.

“Ne do të vazhdojmë investimet nga njëra anë dhe njerëzit këtu dhe ata që janë në emigracion po e shikojnë konkretisht se hapet një rrugë mundësish për gjithsecilin, për të rijetëzuar shtëpitë e tyre duke e transformuar në një bujtinë, ashtu sikundër për të kthyer sytë në hapësirën rurale të Gjirokastrës, ku ka një trashëgimi kulturore fantastike, natyrë të jashtëzakonshme, tradita dhe histori të lakmueshme dhe ku me kthimin e syve nga agroturizmi mund të kalohet nga një situatë mbijetese në një situatë jetese normale”, theksoi Rama./k.s/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme