Hendbollisti maqedonas braktis ceremoninë, nuk e duron gjuhën shqipe

27 Dhjetor, 2018 - 4:01 pm

Hendbollisti reprezentues i Maqedonisë dhe kapiteni i Vardarit Stojançe Stoilov ka braktisur ceremoninë e shpalljes së sportistit të vitit 2018 të Maqedonisë, pasi disa nga fituesit kanë folur edhe në gjuhën shqipe, transmeton Koha.net.

“Po ndihem i turpëruar dhe i poshtëruar” ka shkruar pa turp ai në grupin Viber të reprezentuesve maqedonas, përcjell agjencia serbe e lajmeve beta që thotë t’i ketë cituar mediet lokale.

Sportisti më i mirë i Maqedonisë për vitin e kaluar e ka braktisur ceremoninë solemne pasi përfaqësuesi i shkollës së mesme të Tetovës, pas marrjes së një shpërblimi, foli në gjuhën shqipe.

Kundër gjestit të Stoilovit ka reaguar Federate e Basketobllit e Maqedonisë.

Drejtori i Federatës Vladimir Temelkovski ka deklaruar se gjesti i hendbollistit më të mirë të Mqedonisë për të braktisur ceremoninë pse në të është folur në gjuhën shqipe, është i turpshëm. Ai ia ka përkutjuar atij se titullin e më të mirit vjet e kishte marrë edhe me votat të shqiptarëve.

Të ngjajshme