Arkeologët gjejnë vend gjuetie rituale në shkretëtirën jordaneze të vitit 7000 para erës sonë

24 Shkurt, 2022 - 6:15 pm

Arkeologët kanë zbuluar një vend të epokës së gurit që daton në 7000 para Krishtit. në një shkretëtirë të largët në Jordani, me struktura që tregojnë se njerëzit po grumbullonin dhe gjuanin gazela shumë më herët nga sa mendohej më parë, transmeton KultPlus.

Ekipi i ekspertëve francezë dhe jordanezë gjeti gjithashtu mbi 250 artefakte në vend, duke përfshirë figurina të shkëlqyera kafshësh, të cilat ata besojnë se përdoreshin në rituale për të thirrur forcat e mbinatyrshme për gjueti të suksesshme.

Objektet, të cilat përfshijnë dy statuja guri me gdhendje të fytyrave njerëzore, janë ndër disa nga pjesët më të vjetra artistike të gjetura ndonjëherë në Lindjen e Mesme.

“Ky është një vend unik ku gjuheshin sasi të mëdha gazelash në rituale komplekse. Ai nuk ka asnjë rival në botë që nga epoka e gurit,” tha Wael Abu Azizeh, bashkëdrejtor i ekipit arkeologjik francez.

Ekspertët gjetën mure të gjata prej guri disa kilometra të gjatë, të cilat u përdorën për të bllokuar gazelat në një zonë të mbyllur ku ato mund të gjuheshin më lehtë./ KultPlus.com

заказать карту рассрочки онлайн

Të fundit

Të ngjajshme